5 września 2019 roku o godz. 10:00 w Sali Białej Urzędu Miasta Poznania przy pl. Kolegiackim 17 odbyło się jubileuszowe 70 posiedzenie Komisji Dialogu Obywatelskiego przy Pełnomocniku Prezydenta Miasta Poznania ds. Osób z Niepełnosprawnościami.
Obrady otworzyło wystąpienie Dobrochny Bubnowskiej, dyrektora I Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Poznaniu. Miało ono formę zaproszenia skierowanego do członków KDO do współpracy z ZUS-em. Oferta ZUS dotyczyła m. in. możliwości organizowania przez Zakład spotkań z przedstawicielami tej instytucji dla osób będących podopiecznymi organizacji pozarządowych. Jako wzór może posłużyć tutaj Towarzystwo Osób Niesłyszących TON, które od lat organizuje dyżur pracownika ZUS. Prezentacja Lidii Boguszewskiej – zastępcy naczelnika Wydziału Obsługi Klientów i Korespondencji w I Oddziale ZUS w Poznaniu dotyczyła głównych założeń rządowego „Programu 500+ dla osób z niepełnosprawnościami”. Znajdziesz je w artykule „Złóż wniosek o 500+”. Wystąpienie zostało przez prelegentkę niestety odczytane, co znacznie utrudniło percepcję.
Stella Gołębiewska – Pełnomocniczka Prezydenta Miasta ds. polityki równościowej zaprezentowała swój zakres obowiązków. Jak wiadomo osoby z niepełnosprawnościami należą do osób dyskryminowanych dlatego też istotnym punktem wystąpienia Gołębiewskiej były formy współpracy Pełnomocnika z przedstawicielami KDO.
Najbardziej podobała mi się prelekcja Katarzyny Halickiej i Stanisławy Piotrowskiej z Fundacji Mili Ludzie. Zaprezentowały one uwagi i rekomendacje dotyczące zwiększenia dostępności komunikacji publicznej dla osób z niepełnosprawnościami. Powstały one dzięki warsztatom, jakie przedstawiciele Fundacji Mili Ludzie przeprowadzili dla pracowników poznańskiego MPK. Odbyły się cztery tego typu zajęcia. Wzięli w nich udział kierowcy, osoby przeprowadzające szkolenia BHP, tzw. patroni (osoby z dużym doświadczeniem, szkolące początkujących kierowców). Po wystąpieniu wywiązała się bardzo długa i owocna dyskusja. Bardzo mocnym głosem w tej dyskusji było zdanie przedstawicieli Fundacji Wózkowicze. Zauważyli oni, że samo edukowanie kierowców nie wystarczy. Trzeba również uczyć osoby z niepełnosprawnościami sprawniejszego komunikowania ich potrzeb. Okazało się, też że dużo zależy od środków technicznych i samych pasażerów, którzy powinni wykazywać się większym zrozumieniem.
Łukasz Garczewski przedstawił problem wieloletnich umów na prowadzenie ośrodków wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami w Poznaniu. Garczewski opowiedział się za zmianą systemu corocznego finansowania na rzecz wprowadzenia trzyletnich okresów, w których organizacje 3 sektora otrzymywałyby dofinansowania na prowadzenie tego typu ośrodków. Zwiększyłoby to ich stabilność finansową. Przeciwko stanowisku Garczewskiego oponowała Dorota Potejko, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania do spraw Osób z Niepełnosprawnościami. Swoje stanowisko argumentowała, tym że wprowadzenie takiego systemu finansowania zwiększy ilość aneksów do umów i spowoduje niepotrzebny wzrost biurokracji. Konrad Kołbik z WIFOON-u optował za tym, by środki z budżetu Miasta Poznania były przekazywane organizacjom 3 sektora co kwartał, a nie jak do tej pory, w 12 transzach.
Na zakończenie jubileuszowego posiedzenia KDO Dorota Potejko, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania do spraw Osób z Niepełnosprawnościami w dużym skrócie przedstawiła bieżące działania Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UM Poznania. Zaapelowała do organizacji pozarządowych by zgłaszały swoich kandydatów do Miejskiej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych.