Od poniedziałku, 2 września 2019 r. można składać podania o świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.
500 plus dla osób niesamodzielnych jest to świadczenie adresowane do osób, które wymagają opieki długoterminowej, potrzebujących pomocy i wsparcia osób trzecich w pełnieniu funkcji życiowych.
O wypłatę świadczenia uzupełniającego będą mogły starać się osoby, które ukończyły 18 lat i są niezdolne do samodzielnej egzystencji. O wypłatę pieniędzy mogą ubiegać się osoby, które otrzymują świadczenia z funduszy publicznych w wysokości mniejszej niż 1600 zł. Niezdolność do samodzielnej egzystencji musi być potwierdzona zusowskim orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji, które może być wydane samoistnie lub w połączeniu z orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy, albo o całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym. Aby otrzymać pieniądze, należy złożyć wniosek do ZUS lub do innego organu rentowego.
Wraz z wejściem w życie ustawy, dnia 1 października 2019 r. ZUS będzie rozpatrywał wnioski o dodatek. Z szacunków tej instytucji wynika, że od października br. do marca 2020 r. wnioski o nowe świadczenie złoży ok. 850 tys. osób. Około 600 tys. spośród tych osób będzie musiało przejść badanie przez lekarza orzecznika ZUS, który ustali ich niezdolność do samodzielnej egzystencji.
Więcej informacji można znaleźć tutaj.