Publikujemy piątą, wyróżnioną przez naszą Redakcję pracę licealistów z III Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu. Jej autorzy – Wojciech Szczepaniak, Szymon Jastrzębowski, Maciej Błaszczak i Mateusz Berłowski stworzyli bardzo ciekawy artykuł do przeczytania którego bardzo gorąco zachęcamy.
Jak widzieć świat bez oczu? Refleksje na temat problemów osób z niepełnosprawnościami narządu wzroku
Na co dzień nie zastanawiamy się jak wyglądają przedmioty codziennego użytku lub jaki mają kolor. Jednak dla osób niewidomych nie jest to takie oczywiste. Osoby pozbawione zmysłu wzroku każdego dnia borykają się z wieloma problemami. W naszym artykule przedstawimy część z nich.
Pierwszą przeszkodą jaką może napotkać osoba niewidoma jest komunikacja. Taka osoba nie może sama prowadzić samochodu, a przemieszanie się za pomocą komunikacji miejskiej może sprawić jej wiele problemów, takich jak na przykład sprawdzenie rozkładu jazdy. Czynność ta może być bardzo kłopotliwa. Samo poruszanie się po ulicach jest też nie lada zadaniem, ponieważ takie osoby potrzebują do tego specjalnej laski lub psa przewodnika.
Następnym problemem z jakim osoby pozbawione zmysłu wzroku mogą się borykać jest czytanie i pisanie. Aby im to ułatwić powstał specjalny alfabet dla niewidomych zwany Alfabetem Braillea. Są to wypustki na płaskiej przestrzeni kartki, których konkretne ułożenie oznacza odpowiednie słowa. Dzięki nim osoby niewidome mogą czytać i pisać.
Podsumowując nasze rozważania wypada stwierdzić, że nie jest łatwo być osobą niewidomą. Mieliśmy okazję doświadczyć świata, tak jak osoby niewidome i słabowidzące podczas warsztatów prowadzonych w naszej szkole przez pracowników Stowarzyszenia Na Tak. Wywarło to nas duże wrażenie i pobudziło nas do refleksji.
Wojciech Szczepaniak
Szymon Jastrzębowski
Maciej Błaszczak
Mateusz Berłowski