Przejdź do treści

Zwykli Niezwykli

Logo Poznańskiego Caritasu

Dziś, 30 stycznia 2020 r. o godzinie 18:00 w serwisie youtube.com odbędzie się premiera filmu „Zwykli Niezwykli” przygotowanego przez Stowarzyszenie Jedna Chwila i Ministerstwo Sportu i Turystyki w ramach projektu „Promocja Sportu Osób Niepełnosprawnych”.

Stowarzyszenie Jedna Chwila zajmuje się promocją sportu i aktywności fizycznej osób z niepełnosprawnościami, a także edukacją społeczną dotyczącą szeroko pojętej niepełnosprawności. Wiele działań zrealizowanych przez Stowarzyszenie polegało na organizacji różnego rodzaju wydarzeń sportowych. Miały one na celu motywowanie i zachęcenie do uprawiania sportu osób z ograniczeniami ruchowymi spowodowanymi różnego rodzaju niepełnosprawnościami.

Działania Stowarzyszenia Jedna Chwila pokazują, że sport jest doskonałą formą integracji różnych grup społecznych. Organizacja ta Każdego dnia pracuje na to by zmienić wizerunek osób niepełnosprawnych i pokazać tych ludzi z pozytywnej strony. Przedstawiciele Stowarzyszenia głośno mówią o tym jak wielu z nich znalazło się w sytuacji niepełnosprawności z powodów błędów ludzi, do których można było nie dopuścić dzięki zwiększonej świadomości. Bardzo dobrze i z dużym odzewem spotykają się prowadzone przez członków Jednej Chwili zajęcia dla dzieci w wieku przedszkolnym do 5 klasy szkoły podstawowej. Dzieci w tym wieku nie dystansują się tak łatwo, jak młodzież, dzięki czemu chętnie zadają pytania, a odpowiedź przyswajają ją i zachowują w pamięci. Stowarzyszenie Jedna Chwila często zapraszane jest do klas starszych. W nich pojawia się problem zawstydzenia. Bardzo trudno jest również przełamać dystans pomiędzy osobami niepełnosprawnymi a słuchaczami.

Analizując te zachowania członkowie Stowarzyszenia Jedna Chwila postanowili nakręcić film dokumentalny. Jego cele to: wzbudzenie zainteresowania i zwiększenie chęci do dyskusji na temat ludzi, którzy w sytuacji kryzysu nie poddali się. Bohaterami obrazu zostały osoby zaangażowane w wydarzenia sportowe organizowane przez Stowarzyszenie. Osoby te wyróżnia determinacja i zapał do walki o to, by być silnym pomimo, tego że często polskie społeczeństwo myśli inaczej. Film przedstawia historie ludzi, którym sprawność została odebrana w jednej chwili oraz to jak z niepełnosprawnością radzą sobie dziś. Obraz ten ma stać się podstawą do edukowania młodych ludzi oraz formą kampanii społecznej mającej na celu uświadomienie, że brawura i bezmyślność, ma tragiczne skutki na całe życie.

W bieżącym roku przedstawiciele Fundacji wraz z bohaterami filmu, którymi są medaliści paraolimpijscy, mistrzowie polski, pasjonaci sportu oraz osoby, którym sport pozwala normalnie funkcjonować planują odwiedzić 100 placówek edukacyjnych, uczelni, przedszkoli oraz ośrodków wychowawczych w całej Polsce. Będą w nich prowadzić prelekcje angażując osoby z niepełnosprawnościami z danego regionu. Zajęcia będą składać się z dwóch części. Pierwsza z nich to projekcja filmu oraz dyskusja dotycząca przyczyn niepełnosprawności związanych z urazami rdzenia kręgowego oraz pokazanie procesu rehabilitacji i odnajdowania się w nowej rzeczywistości.

Drugą stanowić będą zajęcia praktyczne. Będą one polegały na: przybliżeniu życia z perspektywy wózka inwalidzkiego, pokonywaniu przeszkód, omówieniu konstrukcji wózków i ich rodzajów oraz edukowaniu, jak wspierać i pomagać wózkowiczom na co dzień.

Bardzo ważnym elementem przekazu tych zajęć będzie uświadomienie młodzieży, że niepełnosprawność nie może być tematem tabu, że nie jest zaraźliwa oraz że niestety bardzo często jej powodem są błędne decyzje, brawura, szpanerstwo, i brak empatii wobec drugiego człowieka.

Film będzie można obejrzeć tutaj.