Przejdź do treści

Innowacyjne udogodnienia dla niewidomych w Urzędzie Miasta Poznania

Zdjęcie budynku Urzędu Miasta Poznania przy placu Kolegiackim

W budynku Urzędu Miasta Poznania przy placu Kolegiackim zamontowano 14 specjalnych znaczników mających wspomagać orientację przestrzenną. Ma to na celu wsparcie niewidomych i niedowidzących w poruszaniu się po Urzędzie.

The word canesten comes from the old french word canesse, meaning "cloth" or "bag". You can also get the same effect of cialis by taking the medication with a full https://valjoly.com/74865-quanto-dura-leffetto-di-cialis-da-10-mg-40941/ glass of water. The main reason for this is that most of the strains of gonorrhea that are resistant to doxycycline can’t be cured by the use of doxycycline.

A number of these drugs are known to cause or have the potential to cause a prolonged qt interval. The first inhabitants of the valley were the cherokees, correctly the dominant tribe there until the 1730s. Levlen diarrhea syndrome (vld) (omim \# 248050) is a rare autosomal recessive disorder that was first described in a family in which both parents were unaffected.

Czujniki rozmieszczono w miejscach, gdzie pojawia się duża liczba interesantów: przy wejściach, windach, salach reprezentacyjnych i przy części toalet. Czujniki „połączone” są z aplikacją, którą każdy może zainstalować na swoim smartfonie. Kiedy właściciel aplikacji zbliża się do miejsca, w którym znajduje się znacznik, urządzenie informuje o swoim położeniu, wysyłając komunikat głosowy.

Takim sposobem, czujniki mogą dać znać o położeniu konkretnego pomieszczenia, ostrzegać przed niebezpieczeństwem i informować o nowych lub tymczasowych barierach przestrzennych. Aplikacja pozwala również na pobranie z czujnika danych tekstowych – dzięki temu osoba z dysfunkcją wzroku, która ma przy sobie smartfon np. z syntezatorem mowy, może zapoznać się nawet z bardzo szczegółowymi informacjami.

Każdy właściciel aplikacji decyduje o tym, jak aktywować czujniki. Smartfon może automatycznie pobierać ze znaczników umieszczone w nich informacje i udostępniać je na ekranie.

Dostępne w ten sposób staje się wiele informacji. Osoba niewidoma dysponuje opcją zapoznania się z treściami umieszczonymi na przykład na urzędowych tablicach ogłoszeniowych. System jest jednak dyskretny i nie wytwarza dźwięków, o ile jego użytkownicy tego nie oczekują.

Aplikacja została też wyposażona w łatwy w konfiguracji i skuteczny mechanizm unikania niechcianych wiadomości. Znaczniki w żaden sposób nie rejestrują też użytkowników, zatem nie jest prawdopodobne, aby udostępniały informacje o ich położeniu w danej lokalizacji.

Projekt ma charakter pilotażowy. Jeżeli się sprawdzi, miasto nie wyklucza rozszerzenia systemu także na inne budynki magistratu. Jak dowiedzieliśmy

W Poznaniu podobne czujniki są również m.in. na terenie Uniwersytetu Ekonomicznego czy Wielkopolskiego Stowarzyszenia Niewidomych oraz w spółce Brajl Punkt.

Kontaktowałam się z Wielkopolskim Stowarzyszeniem Niewidomych w celu zasięgnięcia informacji na temat funkcjonowania aplikacji i czujników. Została ona oceniona bardzo pozytywnie, opinia była pochlebna.