Innowacyjne udogodnienia dla niewidomych w Urzędzie Miasta Poznania

zdjecie do podglądu
Zdjęcie budynku Urzędu Miasta Poznania przy placu Kolegiackim

W budynku Urzędu Miasta Poznania przy placu Kolegiackim zamontowano 14 specjalnych znaczników mających wspomagać orientację przestrzenną. Ma to na celu wsparcie niewidomych i niedowidzących w poruszaniu się po Urzędzie.

Czujniki rozmieszczono w miejscach, gdzie pojawia się duża liczba interesantów: przy wejściach, windach, salach reprezentacyjnych i przy części toalet. Czujniki „połączone” są z aplikacją, którą każdy może zainstalować na swoim smartfonie. Kiedy właściciel aplikacji zbliża się do miejsca, w którym znajduje się znacznik, urządzenie informuje o swoim położeniu, wysyłając komunikat głosowy.

Takim sposobem, czujniki mogą dać znać o położeniu konkretnego pomieszczenia, ostrzegać przed niebezpieczeństwem i informować o nowych lub tymczasowych barierach przestrzennych. Aplikacja pozwala również na pobranie z czujnika danych tekstowych - dzięki temu osoba z dysfunkcją wzroku, która ma przy sobie smartfon np. z syntezatorem mowy, może zapoznać się nawet z bardzo szczegółowymi informacjami.

Każdy właściciel aplikacji decyduje o tym, jak aktywować czujniki. Smartfon może automatycznie pobierać ze znaczników umieszczone w nich informacje i udostępniać je na ekranie.

Dostępne w ten sposób staje się wiele informacji. Osoba niewidoma dysponuje opcją zapoznania się z treściami umieszczonymi na przykład na urzędowych tablicach ogłoszeniowych. System jest jednak dyskretny i nie wytwarza dźwięków, o ile jego użytkownicy tego nie oczekują.

Aplikacja została też wyposażona w łatwy w konfiguracji i skuteczny mechanizm unikania niechcianych wiadomości. Znaczniki w żaden sposób nie rejestrują też użytkowników, zatem nie jest prawdopodobne, aby udostępniały informacje o ich położeniu w danej lokalizacji.

Projekt ma charakter pilotażowy. Jeżeli się sprawdzi, miasto nie wyklucza rozszerzenia systemu także na inne budynki magistratu. Jak dowiedzieliśmy

W Poznaniu podobne czujniki są również m.in. na terenie Uniwersytetu Ekonomicznego czy Wielkopolskiego Stowarzyszenia Niewidomych oraz w spółce Brajl Punkt.

Kontaktowałam się z Wielkopolskim Stowarzyszeniem Niewidomych w celu zasięgnięcia informacji na temat funkcjonowania aplikacji i czujników. Została ona oceniona bardzo pozytywnie, opinia była pochlebna.

Komentarze