Przejdź do treści

Razem możemy więcej!

Na zdjęciu Halina Andrzejak – zawodniczka Olimpiad Specjalnych i goniec w Stowarzyszeniu Na Tak.

Olimpiady Specjalne wyemitowały specjalny cykl dotyczący inkluzji osób niepełnosprawnych intelektualnie.

Za pomocą prezentacji sylwetek konkretnych ludzi Stowarzyszenie chce pokazać jak, pomimo oczywistych przeciwności, doskonale potrafią oni poradzić sobie w życiu, jeżeli tylko da się im szansę i „wpuści” do społeczeństwa.

Niepełnosprawni intelektualnie nie różnią się niczym od ludzi pełnosprawnych, a nierzadko posiadają cechy, które stanowią wielką wartość. Jest to empatia, wrażliwość, otwartość i chęć pomagania.

Niestety, krążą o nich stereotypy, niesamodzielności i zależności, które właśnie takie kampanie mają za zadanie przełamywać i pokazać, w jak doskonały sposób niepełnosprawni potrafią funkcjonować w społeczeństwie i że właściwie ich życie nie odbiega niczym od reszty.

Jedną z bohaterek niedawno wyemitowanego spotu Olimpiad Specjalnych, jest nasza serdeczna koleżanka, pracująca również w Stowarzyszeniu Na Tak – Halina Andrzejak.

Koniec weekendu i czas do pracy! W wielu miejscach spotkacie też wielu zawodników Olimpiad Specjalnych, takich jak Hala z Poznania. To ważna forma inkluzji – osoby z niepełnosprawnością intelektualną są istotną i bardzo wartościową częścią społeczeństwa. Znakomicie realizują w wielu zawodach i na różnych stanowiskach. Razem możemy więcej!” – napisali autorzy strony Olimpiad Specjalnych Polska, zachęcając do obejrzenia filmu o Hali.

Na początku klipu opisana jest praca w charakterze gońca, którą wykonuje Halina. Ukazany został przykładowy dzień w tym zawodzie.

Kamera podąża za Halą, kiedy wychodzi z biura i jedzie rozwozić dokumenty do poszczególnych placówek na trasie.

Kocham tę pracę, ponieważ jestem wśród ludzi i w ruchu. Daje mi satysfakcję, mogę się dzięki niej rozwijać” – stwierdza bohaterka filmu, pytana zapewne o to, jak wykonuje się jej obowiązki.

Osoby niepełnosprawne to są tacy sami ludzie jak pełnosprawni i również potrafią się z powodzeniem realizować w pracy i w życiu w ogóle” – podsumowuje Hala na zakończenie filmiku.

Nic dodać, nic ująć. Aby jednak osoby z niepełnosprawnością mogły podejmować tak potrzebne każdemu wyzwania, konieczne jest umożliwienie im tego poprzez inkluzję i otwarcie drzwi, czyli aktywne włączanie do społeczeństwa.

W tym celu potrzebna jest edukacja i właśnie tego rodzaju akcje, które pokazują zalety podobnych działań, przełamując strach przed różnorodnością i przekraczając granice.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.