TalkBack - innowacyjna klawiatura Google

zdjecie do podglądu
Logo firmy Google

Firma Google opracowała klawiaturę ekranową dla osób niewidzących i niedowidzących.

Dzięki niej osoby te mogą pisać alfabetem Braille'a na smartfonach bez podłączania do nich zewnętrznej klawiatury. Nowa innowacja firmy Google nosi nazwę TalkBack. Aplikacja ta wykorzystuje to, że znaki alfabetu Braille'a składają się z punktów rozmieszczonych na 6 polach. Twórcy klawiatury w analogiczny sposób podzielili ekran i umieścili na nim 6 przycisków. Użytkownicy korzystający z alfabetu Braille'a mogą  dotykać ekran w odpowiednich strefach,  po to by wprowadzać odpowiednie znaki.

Według koncernu Google  klawiatura ta może  wyeliminować potrzebę korzystania z zewnętrznego sprzętu przy odpisywaniu na SMS-y, pisaniu wiadomości e-mail i przygotowywaniu wpisów na media społecznościowe. Aplikacja umożliwia również kasowanie słów i liter w razie potrzeby. Dzięki niej można też wysłać napisany tekst.

Klawiatura TalkBack jest dostępna na urządzeniach z systemem Android 5.0 i jego nowszymi wersjami. Można ją włączyć po uruchomieniu aplikacji TalkBack.

Można to zrobić w następujący sposób:

1. Należy otworzyć na urządzeniu z system Android aplikację Ustawienia

2. Trzeba wejść w Ułatwienia dostępuTalkBackUstawienia

3. Należy wybrać Klawiatura brajlowska i otworzyć opcję Kliknij, by skonfigurować

4. W oknie dialogowym, które się pojawi należy kliknąć Ustawienia i kliknąć napis Klawiatura brajlowska TalkBack

5. Następnie należy otworzyć aplikację do której chce się wprowadzić tekst np. Gmaila lub Google Keep i zaznaczyć pole edycji. (Klawiatura brajlowska TalkBack nie obsługuje jeszcze aplikacji Dokumenty i Wiadomości Google)

6. Po to by przełączyć się na klawiaturę brajlowską TalkBack należy wybrać: Przełącz metodę wprowadzania klikając znaczeklub znaczek Następny język(dostępne tylko w Gboard)

7. Należy wybrać Klawiatura brajlowska TalkBack

8. Po wykonaniu tych czynności na liście opcji klawiatury brajlowskiej należy wybrać opcję Otwórz samouczek, zapoznać się z nim i korzystać z klawiatury zgodnie z instrukcjami

Więcej informacji można znaleźć tutaj. Instrukcję obsługi klawiatury można znaleźć tutaj.

Komentarze