Przejdź do treści

Mieszkanie Opieki Wytchnieniowej we Wrocławiu służy teraz pielęgniarkom

Na zdjęciu wnętrze Mieszkania Opieki Wytchnieniowej we Wrocławiu

Fundacja „Potrafię Pomóc” przyłączyła się do udzielania wsparcia personelowi medycznemu. Z uwagi na zagrożenie koronawirusem Mieszkanie Opieki Wytchnieniowej we Wrocławiu, w którym normalnie przebywają osoby z niepełnosprawnościami zostało oddane do użytku pielęgniarkom.

Kobiety, na co dzień pracują w Szpitalu im. J. Gromkowskiego przy ul. Koszarowej (szpital opiekuje się pacjentami zarażonymi COVID-19).

Dzięki temu pielęgniarki będą mogły wypocząć po ciężkiej pracy w warunkach zagrażających życiu, a przy tym zachowają bezpieczeństwo swoich rodzin.

Mieszkanie Opieki Wytchnieniowej Fundacji „Potrafię Pomóc” to jedyne takie miejsce we Wrocławiu oraz jedno z niewielu na terenie całego kraju.

Osobom z niepełnosprawnością intelektualną oraz fizyczną, także tym, które wymagają wsparcia oddechowego czy żywienia pozajelitowego, świadczona jest całodobowa, nieodpłatna opieka przez czas jednego lub dwóch tygodni. Dzięki temu ich rodzina może odpocząć, mieć chwilę dla siebie.

Z powodu epidemii koronawirusa przyjmowanie osób z niepełnosprawnościami do Mieszkania Opieki Wytchnieniowej zostało wstrzymane. Są to najczęściej ludzie z obniżoną odpornością, z chorobami współwystępującymi, często – starsze osoby.

W obecnych okolicznościach pobyt w placówce mógłby stanowić dla nich zagrożenie zdrowia i życia. Dlatego też zapadła decyzja o wstrzymaniu przyjęć.

Znaleziono jednak rozwiązanie, które umożliwia wykorzystanie przestrzeni mieszkania, tak, by w czasie pandemii mogło pełnić swoją funkcję – oferować pomoc i wytchnienie tym, którzy tego najbardziej teraz potrzebują.