Akademia nauki jazdy na wózku on-line

zdjecie do podglądu
Logo Fundacji imienia Doktora Piotra Janaszka Podaj Dalej

Konińska Fundacja imienia Doktora Piotra Janaszka opublikowała na swoim profilu na Facebook’u serię filmików zatytułowanych „#Przemek motywuje”.

Przemek, będący głównym bohaterem filmów instruktażowych, na co dzień jest nauczycielem  niezależnego życia w mieszkaniach treningowych. Są one prowadzone przez Fundację imienia Doktora Piotra Janaszka w Koninie. Przemek jest osobą wspierającą ludzi, którzy utracili sprawność. Na filmach pokazuje początkującym wózkowiczom jak stać się osobami bardziej samodzielnymi, niezależnymi i nauczyć się życia na wózku.

Przesiadanie się na kozetkę i podłogę

Przesiadanie się z wózka to jedna najbardziej przydatnych umiejętności dla ludzi, którzy są wózkowiczami. Przemek w dwóch pierwszych filmikach omawia i pokazuje technikę bezpiecznego przesiadania się.

Link do filmów znajdują się tutaj i tutaj.

Balans

Umiejętność tak zwanego balansu to umożliwia samodzielne poruszanie się na wózku. Jest to absolutnie podstawowa czynność którą powinien umieć wykonać każdy wózkowicz. W rzeczywistości jest to bardzo trudne. Nauka balansu może trwać długie godziny, a czasem nawet tygodnie. Osoby poruszające się na wózkach muszą wzmacniać ręce i plecy oraz umiejętność stabilizacji.

Link do filmu znajduje się tutaj.

Auto

Przesiadanie się z wózka inwalidzkiego do samochodu to kolejna bardzo ważna czynność w drodze do niezależności. Przemek prezentuje jak wykonać ją szybko i sprawnie.

Link do filmu znajduje się tutaj.

Jazda na wózku

Dobra technika poruszania się za pomocą wózka inwalidzkiego daje możliwość płynnego i szybkiego przemieszczania się w terenie, i to nawet pod górkę. Przemek prezentuje na kolejnym filmie jak wygląda prawidłowy sposób jazdy na wózku.

Link do filmu znajduje się tutaj.

Jazda i obroty w balansie

Po opanowaniu balansu na tylnych kołach i skutecznej techniki jazdy na wózku, można przejść do nauki jazdy i obrotów w balansie. Są to bardzo przydatne umiejętności na nierównym terenie. Przydadzą się również przy pokonywaniu przeszkód oraz w tańcu na wózku.

Link do filmu znajduje się tutaj.

Górne części ciała

W kolejnym filmiku Przemek zaprezentował jak prawidłowo trenować górne części ciała i wzmacniać mięśnie, po to by były w jak najlepszej kondycji. Ćwiczenia z gumą należy wykonywać w 1 do 4 seriach składających się z 8 do 15 powtórzeń.

Link do filmu znajduje się tutaj.

Wzmocnij triceps

Przemek pokazuje także jak wykonuje się ćwiczenia wzmacniające triceps. Są one trudne techniczne, ale mogą okazać się niezwykle pomocne. Wykonywać należy je w 4 seriach złożonych z 10 powtórzeń. Jeśli nie macie ciężarków to użyjcie butelek z wodą.

Link do filmu znajduje się tutaj.

Ćwiczenia pleców

Przemek prezentuje również jak wykonuje się ćwiczenia wzmacniające mięśnie pleców. Ważna  w nich jest precyzja, dlatego też Przemek dokładnie prezentuje każde ćwiczenie. Należy wykonywać 4 serie ćwiczeń, składające się z 8 do 15 powtórzeń.

Link do filmu znajduje się tutaj.

Komentarze