Muzeum Powstania Warszawskiego można zwiedzać bez wychodzenia z domu

zdjecie do podglądu
Logo Muzeum Powstania Warszawskiego

Żyjemy obecnie w okolicznościach, w których obcowanie z kulturą coraz częściej staje się domeną Internetu, nie ruszając się z kanapy można przyjrzeć się wystawom, obejrzeć zdigitalizowane fotografie, zbiory i eksponaty.

Warto zatem skorzystać z okazji i nie odcinać się intelektualnie od doświadczeń, które ubogacają i świadczą o naszym człowieczeństwie. Potwierdzają one bowiem fakt wspólnotowości, potrzebę tworzenia i zapośredniczenie w historii.

Odnośnie tej ostatniej wcale nie trzeba wybrać się już do stolicy, by móc zwiedzić Muzeum Powstania Warszawskiego. Wystarczy komputer i szybka sieć.

Wirtualny spacer po budynku Muzeum był pierwszym tego typu projektem w kraju i jak twierdzą niektórzy eksperci - jednym z najnowocześniejszych na świecie. Prace nad przygotowaniem tej cyfrowej platformy zajęły aż dwa lata.

Po wpisaniu w wyszukiwarkę odpowiedniego adresu chętni mogą dosłownie i w przenośni przechadzać się korytarzami muzeum i odwiedzić sale tematyczne poświęcone różnym etapom powstania np. opisy poszczególnych dni, szkice sylwetek uczestników czy organizacji państwa podziemnego.

Na stronie dostępny jest także zbiór archiwalnych fotografii - około 8 tysięcy pozycji, biogramy, kolekcja eksponatów. Jest również możliwość prześledzenia wydarzeń dzień po dniu, dzięki opcji zatytułowanej „Kartki z kalendarza”.

Zbiory cały czas mogą być powiększane. Już teraz jednak podczas wirtualnego spaceru da się zobaczyć wiele ciekawych unikatów, których ze względu na ograniczone miejsce nie można było pokazywać w rzeczywistości.

Głównym motywem na stronie wirtualnego muzeum jest mur z wielkim wyłomem pośrodku. Klikając po nawigacji, przywołujemy kolejne etapy wystawy - opisy poszczególnych dni powstania, sylwetki dowódców i najważniejsze fakty historyczne.

Ważną częścią muzeum jest wirtualny mur pamięci.

Kombatanci, którzy nie mogli odwiedzić muzeum, osobiście prosili pracowników o przysyłanie zdjęć fragmentów muru z nazwiskami ich bliskich. Teraz to wszystko można obejrzeć w Internecie. Wirtualne muzeum zaprojektowano bardzo starannie, wszystkie elementy są animowane.

Platforma daje możliwość uzupełniania informacji o zbiorach. Każdy, kto dysponuje wiedzą na temat poszczególnych eksponatów, może wypełnić formularz i wpisać komentarz. Jego treść zostanie sprawdzona przez historyków, którzy mogą zdecydować o dołączeniu informacji do istniejącego opisu.

Koncepcja muzeum powstała w Fundacji Grupy TP, a multimedialną platformę zaprojektowała i wykonała Wirtualna Polska.

Kto wie, być może wirtualny spacer po muzeum stanie się zachętą do odwiedzenia go w rzeczywistości?

Wirtualne odwiedziny Muzeum Powstania Warszawskiego możliwe pod adresem dostępnym tutaj.

Komentarze