Centrum Technologiczne Wspomaganej Rehabilitacji

zdjecie do podglądu
Zdjęcie Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego Szpitala Klinicznego im. Wiktora Degi Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu

Na początek stycznia 2020 r. zaplanowano oficjalnie otwarcie Centrum Technologicznego Wspomaganej Rehabilitacji. Jest to jedyne w naszym kraju miejsce posiadające bardzo szeroki wachlarz urządzeń rehabilitacyjnych wykorzystujących wirtualną rzeczywistość.

Centrum Technologiczne Wspomaganej Rehabilitacji znajduje się w Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym Szpitalu Klinicznym im. Wiktora Degi Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Placówka ta zdobyła ponad 18 mln zł unijnego dofinansowania na realizację nowatorskiego projektu, który pomoże młodym ludziom z niepełnosprawnościami i ich rodzicom. Z nowoczesnej rehabilitacji skorzysta w ciągu trzech lat prawie 900 osób z całego województwa Wielkopolskiego.

Centrum wyposażono w sprzęt rehabilitacyjny pozwalający na stosowanie najnowocześniejszych metod rehabilitacji zaburzeń chodu. Wykorzystywane będą w nim m.in.: kinezyterapia (gimnastyka lecznicza), ćwiczenia balansometryczne poprawiające równowagę i synergię ruchu, lokomat - pozwalający wytrenować prędkość, długość kroku oraz zakresy ruchu w stawach biodrowych i kolanowych. W Centrum znajdują się również bieżnie podwieszane, regulujące nacisk chodu, a także egzoszkielet do odtwarzania wzorca chodu.

Centrum składa się z nowoczesnej sali rehabilitacyjnej, pokóju badań medycznych, pomieszczenia dla lekarzy, pedagogów i psychologów oraz miejsca, w którym pacjenci mogą zrelaksować się i odpocząć.

Powstanie Centrum Technologicznie Wspomaganej Rehabilitacji stało się możliwe dzięki projektowi „Upowszechnienie technologicznie wspomaganej diagnostyki funkcjonalnej i rehabilitacji dzieci i młodych dorosłych z mózgowym porażeniem dziecięcym w województwie wielkopolskim". Projekt uzyskał dofinansowanaie z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Koszt realizacji całego przedsięwzięcia to blisko 19,3 mln zł, z czego poziom dofinansowania wyniósł prawie 18,3 mln zł.

Każde dziecko zakwalifikowane do udziału projekcie będzie mogło skorzystać z dwóch dwutygodniowych cyklów w ciągu roku i maksymalnie sześciu w trakcie trwania całego programu. Dla uczestników i ich opiekunów mieszkających w odległości ponad 30 km od szpitala zagwarantowano nocleg w hotelu oraz transport.

W projekcie zaplanowano również szkolenia dla rodziców i opiekunów. Dzięki temu zyskają oni możliwość zwiększenia swojej wiedzy o mózgowym porażeniu dziecięcym, prowadzeniu rehabilitacji oraz zasadach stosowania zaopatrzenia ortopedycznego.

Projekt obejmuje także odbywające się dwa razy w roku kursy dla fizjoterapeutów, którzy na co dzień prowadzą terapię pacjentów objętych programem w miejscu ich zamieszkania.

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Komentarze