Premiera filmu o doktorze Piotrze Janaszku już 30 listopada

zdjecie do podglądu
Logo Fundacji im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ

Fundacja imienia Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ we współpracy z Konińskim Domem Kultury KDK Konin realizuje film dokumentalny o śp. Piotrze Janaszku.

Piotr Janaszek był lekarzem ortopedą. Począwszy od lat 70. wprowadzał w życie zasady nowoczesnej i ogólnodostępnej rehabilitacji osób z niepełnosprawnością. Był nie tylko lekarzem, lecz także organizatorem aktywności, które wyraźnie wpływały na zmiany w odbiorze społecznym osób z niepełnosprawnościami. Walczył o realizację ich praw i dostrzeżenie potrzeb.

Sławomir Pilarski, który w dzieciństwie jeździł na obozy organizowane przez doktora Janaszka w Mielnicy, wspomina w filmie:

- Pojawiają się w życiu człowieka ludzie, którzy widzą w tobie to, czego ty sam nie widzisz. On był takim człowiekiem. W niepełnosprawnych widział pełnosprawnych, wartościowych ludzi. Technicznie ograniczonych, ale nie ograniczonych życiowo.

Autorem scenariusza i reżyserem filmu jest Zdzisław Siwik. Przed laty udzielał się on jako wolontariusz na obozach w Mielnicy. Dzięki współpracy z Fundacją PODAJ DALEJ nagrał wiele wspomnień przyjaciół Doktora.

Premiera filmu odbędzie się 30 listopada 2019 r. w ramach Przeglądu Polskich Filmów Fabularnych DEBIUTY w Koninie. Wstęp wolny.

Film współfinansowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego w ramach projektu „Ikony Wielkopolski”, powstał przy wsparciu Konińskiej Fundacji Kultury.

Komentarze