W Szreniawie mieści się Narodowe Muzeum Rolnictwa i Przemysłu-Rolno Spożywczego będące jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc na terenie Powiatu Poznańskiego.
Gości do Muzeum przyciąga nie tylko jego unikatowa ekspozycja. Odbywają się nim również bardzo popularne imprezy cykliczne, takie jak Festiwal Piwa czy Jarmark Wielkanocny. W pobliżu Muzeum znajduje się niezwykła wieża, o której istnieniu wie niewielu ludzi. Budynek ten to Mauzoleum Rodziny Bierbaumów. Byli to pierwsi właściciele Szreniawy. Mauzoleum zostało zbudowane w 1860 roku. Autorem jego projektu był najprawdopodobniej Martin Gropius.
Centralną część budynku, zbudowanego w stylu neogotyckim stanowi kaplica grobowa. Nad nią wzniesiono ośmioboczną 22-metrową wieżę. Na najwyższym jej piętrze znajduje się taras widokowy. Mauzoleum zostało zbudowane z nietynkowanej cegły. Jest to więc bardzo nietypowa konstrukcja, a tego typu budowle często wzbudzają strach. Dzięki temu stanowią kanwę do snucia legend i opowieści. Jedna z nich dotyczy tragicznej śmierci nieznanej z imienia córki Hermanna Bierbauma.
Zgodnie z klechdą powtarzaną przez mieszkańców Szreniawy i okolic dziewczyna ta popełniła samobójstwo w proteście przeciwko poślubieniu niekochanego mężczyzny. Rodzice chcieli wydać ją za mąż, a ona nie godząc się z ich wolą utopiła się w jeziorku Szreniawskim. Według opowieści miała skoczyć do wody z wysokiej skarpy na koniu. Zgodnie z legendą po tragicznej śmieci córki jej ojciec zbudował mauzoleum, w którym ją pochował. Budynek ten kazał umieścić na wzniesieniu, po to by z jego szczytu móc spoglądać na taflę jeziora, w którym zginęła jego ukochana córeczka.
Więcej informacji można znaleźć w artykule Tomasza Sikorskiego, który dostępny jest tutaj.
Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.