Serial „The Crown” podejmuje tematykę niepełnosprawności

zdjecie do podglądu
Na zdjęciu kobiety brytyjskiej monarchii. Kadr serialu „The Crown”

Od niedawna możemy oglądać czwarty sezon serialu „The Crown” na Netflixie. Nowe odcinki jak dotąd okazały się ciekawą kontynuacją fabuły - w sieci zawrzało. Uwagę wielbicieli „Korony” przyciągnął wątek zapomnianych, porzuconych dzieci w rodzinie królewskiej. Dziewczynek z niepełnosprawnością.

Od 15 listopada zainteresowani historią brytyjskiej monarchii mogą śledzić dalsze losy rodziny w czwartym sezonie popularnego serialu „The Crown”.

Oprócz wyjątkowego klimatu produkcji, kostiumów i zawiłości scenariusza jest coś, co szczególnie przyciąga widzów - tajemnice Royal Family.

Tym razem światło dzienne ujrzała sprawa kuzynek królowej Elżbiety II. Siódmy odcinek nowego sezonu „The Crown” przedstawia historię zapomnianych krewnych monarchini: Nerissa i Katherine Bowes-Lyon, córki Fenelli Hepburn-Stuart-Forbes-Trefusis oraz Johna Herbert Bowes-Lyon, czyli brata Królowej Matki, posiadały niepełnosprawność od chwili narodzin.  

W czasach młodości Elżbiety istniały jeszcze stereotypy na temat niepełnosprawności. Fakt ten był więc skrzętnie zatajany. Młode dziewczyny były trzymane z dala od świateł jupiterów, a w końcu umieszczone w Royal Earlswood Hospital.

Sprawa zyskała rozgłos parę lat temu w jednym z brytyjskich programów. Przed kamerami pracownice szpitala, w którym znajdowały się kuzynki Elżbiety II w rozmowach z prasą ujawniły, że dzieci były świadome swojego pochodzenia:

Kiedy w telewizji pokazywano Królową albo Królową Matkę, wykonywały one zwykle ukłon - bardzo dostojny i niski. To było bardzo smutne. Bo jakież one miały życie? Nie mówiły, tylko wydawały dźwięki i gestykulowały. Jeśli się je znało, można było zrozumieć, o co im chodzi. W dzisiejszych czasach pewnie zostałyby poddane terapii, dzięki której mogłyby się łatwiej porozumiewać. Rozumiały jednak więcej niż przypuszczano - poinformowała jedna z pielęgniarek w rozmowie z brytyjskimi dziennikarzami.

Dokument zaniepokoił i uraził Elżbietę II.

Serial również ukazuje inną perspektywę. Podobno siostra królowej, Małgorzata, dowiedziała się o istnieniu kuzynek po upływie dłuższego czasu.

Choć serialowa postać, księżniczka Małgorzata podkreśla, jak niegodziwe jest to, co jej rodzina zrobiła z dziewczynkami, w prawdziwym życiu nie ma dowodów na to, że choć raz kontaktowała się z chorymi krewnymi.

Brytyjsko-amerykańska produkcja opowiadająca o losach Elżbiety II swoją premierę miała w listopadzie 2016 roku. Od tego czasu powstały aż 4 sezony serialu. Widzowie mogą w nim poznać nie tylko postać samej królowej, ale też liczne zawirowania i szczegóły dotyczące całej Royal Family.

Serial „The Crown” otrzymał dwa Złote Globy za rok 2016: w kategoriach najlepszy serial dramatyczny oraz najlepsza aktorka serialu dramatycznego (Claire Foy za rolę królowej Elżbiety II). „Koronę” nagrodzono również Emmy w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy w serialu dramatycznym (John Lithgow za rolę Winstona Churchill’a) - informuje portal kobieta.pl

Cieszy mnie podjęcie wątku niepełnosprawności w czwartym sezonie „The Crown”. Teraz pozostaje tylko obejrzeć serial, by samemu ocenić efekt nowo powstałej tematyki.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 - 2030.

Komentarze