Pomoc dla najstarszych poznaniaków przy sprzątaniu nagrobków

zdjecie do podglądu
Na zdjęciu cmentarz. W tle widać nagrobek i krzyż

Już za około dwa tygodnie pójdziemy na groby bliskich, obchodząc tym samym Dzień Wszystkich Świętych.

W Poznaniu, seniorzy mogą zgłosić się do programu, stworzonego specjalnie dla nich, który obejmuje bezpłatną usługę sprzątania nagrobków bliskich, którzy odeszli. Jest to jedna ze składowych pakietu Viva Senior i dotyczy miejskich cmentarzy na Miłostowie i na Junikowie.

O wsparcie mogą zwrócić się osoby starsze, które ukończyły 80 rok życia i same prowadzą gospodarstwo domowe bądź dzielą przestrzeń mieszkania wspólnie z osobą niepełnosprawną, przewlekle chorą lub niesamodzielną. Usługa jest darmowa, wykonawca nie może zażądać żadnych dodatkowych opłat.

W celu skorzystania z usługi, wystarczy zadzwonić do Biura Poznań Kontakt: 61 646 33 44. Zgłaszający musi podać dane osobowe seniora (imię, nazwisko, wiek, PESEL, numer telefonu) i dokładne miejsce położenia grobu oraz dane osoby w nim pochowanej.

Jeśli poda również e-mail, wówczas dostanie na skrzynkę zdjęcia nagrobka przed i po sprzątaniu. Zgłaszający powinien też precyzyjnie wyjaśnić, jaki zakres usługi go interesuje.

Osoba porządkująca miejsce pochówku jest w stanie przykładowo umyć tablicę i płytę nagrobka, a także krzyż oraz wyszorować je szczotką. Usługa nie obejmuje usuwania trudno zmywalnych zabrudzeń i przebarwień kamienia.

W ramach usługi pomocnik seniora może usunąć z grobu stare kwiaty i wypalone znicze i zostawić je przed nagrobkiem lub wynieść je na śmietnik, jeśli tego zażyczy sobie senior. Możliwe jest też wypielenie chwastów wokół grobu (w promieniu 15 cm), zebranie liści i zagrabienie piachu. Jeśli temperatury spadną poniżej zera, groby nie będą myte, dostępne będzie natomiast odśnieżanie płyty nagrobka i krzyża - informuje Głos Wielkopolski.

Usługa jest świadczona przez cały rok, 5 dni w tygodniu, od poniedziałku do piątku w godzinach od 10 do 18, a czas oczekiwania jest uzależniony od aktualnej liczby zgłoszeń.

Firma porządkująca ma do dyspozycji własny sprzęt.

Opracowano w oparciu o tekst dostępny tutaj.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 - 2030.

Komentarze