Przejdź do treści

V Wielkopolski Festiwal Fotografii imienia Ireneusza Zjeżdżałki

Plakat promujący V Wielkopolski Festiwal Fotografii imienia Ireneusza Zjeżdżałki

W dniach od 15 do 31 października 2020 roku odbędzie się na terenie naszego regionu V Wielkopolski Festiwal Fotografii imienia Ireneusza Zjeżdżałki.

 

Jego głównym organizatorem jest Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest przegląd fotograficznej aktywności Wielkopolan. Nie chodzi tu tylko o artystów o rodowodzie wielkopolskim lecz również o konkretne działania artystyczne. W ramach wydarzenia nastąpi ogłoszenie wyników konkursu „Moja Wielkopolska”. Festiwal będzie składał się z szeregu działań edukacyjnych i wystaw fotograficznych dotyczących Wielkopolski. Wydarzenia stanowiące część przedsięwzięcia będą odbywać się nie tylko w galeriach Poznania lecz również w ponad pięćdziesięciu galeriach, bibliotekach i ośrodkach kultury na terenie całego województwa. Wydarzenia te będą organizowane przez lokalne instytucje kultury i organizacje trzeciego sektora w ramach ich działalności statutowej. Wszystkie stanowiące część wydarzenia mają charakter oddolny, a Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu sprawuje nad nimi opiekę merytoryczną. Biblioteka dba również o promocję festiwalowych wydarzeń i ich udokumentowanie w formie katalogu.

Program Festiwalu można znaleźć tutaj.

Z wydarzeń, które odbędą się w ramach festiwalu warto wybrać się zwłaszcza na spotkanie promujące album fotograficzny Marty Buczkowskiej i Mateusza Kiszki zatytułowany „Synteza Poznania. Fotograficzny splot historii miasta”. Wydarzenie to odbędzie się w środę, 21 października 2020 r. o godzinie 18:30 w Atelier Stowarzyszenia Łazęga Poznańska przy ulicy Święty Marcin 75 w Poznaniu. Jego organizatorami są Wydawnictwo Miejskie Posnania, poznańska Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury oraz Stowarzyszenie Łazęga Poznańska. Spotkanie prowadzić będzie Karol Szymkowiak.

Unikatowy albumu o Poznaniu autorstwa Marty Buczkowskiej i Mateusza Kiszki zabiera swoich odbiorców w metaforyczną podróż w czasie. Kompozycja zdjęć archiwalnych i współczesnych wraz z opisami tworzą połączenie pomiędzy przeszłością a teraźniejszością, prezentując miasto Poznań  żywe, dynamiczne i nieprzewidywalne.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Podczas spotkania obowiązuje obowiązek zasłaniania nosa i ust, zachowanie dystansu społecznego i wypełnienie deklaracji zdrowia.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.