Przejdź do treści

Muzeum pod wirtualną lupą

Zdjęcie, wnętrze Muzeum

Projekt „Muzeum pod Wirtualną Lupą” polega na zaprojektowaniu wirtualnej przestrzeni, w której osiągalne będzie oglądanie przez Internet wystaw stałych Muzeum Archeologicznego w Poznaniu oraz Rezerwatu Archeologicznego Genius Loci.

To, co wydarzyło się ostatnimi czasy na świecie (okoliczności wywołane pandemią) uświadomiło pracownikom sektora kultury, że nie jest on przygotowany do podobnych sytuacji (szczególnie, jeżeli chodzi o braki w ofercie zwiedzania za pośrednictwem sieci).

Z dnia na dzień potrzeba zdalnego dostępu do dziedzictwa kulturowego była coraz bardziej widoczna.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowego Centrum Kultury wsparło projekt digitalizacji zbiorów, dzięki czemu możliwe było otworzenie się na wirtualną rzeczywistość z zachowaniem wartości największych skarbów muzeum i pokazania ich całemu światu.

Zastosowanie technologii pozwala na korzystanie z dóbr kultury osobom, które z różnych względów mają utrudnioną możliwość osobistego stawiennictwa. Jak widać taki problem mogą mieć nie tylko osoby na wózkach (gdy w muzeum np. nie ma dogodnego wejścia czy windy), ale w zasadzie wszyscy (kiedy panuje pandemia).

Digitalizacja zbiorów to również ukłon w stronę młodych ludzi, a także poszerzenie historycznej świadomości oraz regionalnej tożsamości.

Zeskanowano 5 wystaw stałych w Pałacu Górków, jako rodzaje wirtualnych spacerów oraz fragmenty ekspozycji w Rezerwacie Archeologicznym Genius loci, jako selektywne spojrzenia z innej perspektywy, niedostępnej w typowym zwiedzaniu. Realizatorzy mają nadzieję, że skłoni to do zadawania pytań.

Kolejnym celem programu jest poszerzenie wiedzy, co można uzyskać poprzez realizację i udostępnienie cyklu nagrań, prezentujących wnikliwe omówienie muzealnych artefaktów.

Są one z jednej strony fachowe, ale jednocześnie ich zwięzłość, przystępny język i forma oraz opcja tłumaczenia na język migowy przynoszą szansę zainteresowania szerokiego spektrum publiczności.

Ostatecznym i chyba najważniejszym elementem projektu są zagadki graficzne i quizy oparte zarówno na zdigitalizowanych wystawach jak i różnego rodzaju materiałach udostępnionych już na stronach internetowych muzeum oraz rezerwatu.

Zagadki te publikowane są w mediach społecznościowych (profile facebookowe muzeum i rezerwatu oraz na profilu muzealnym na twitterze) tak, aby umożliwić interakcję, dyskusję, a efektem jakościowym jest tu wezwanie do samodzielnego dociekania, korzystania z zasobów cyfrowych oraz kreatywnego korzystania z dostępnego dziedzictwa kulturowego.

Warto odwiedzić stronę: https://muzarp.poznan.pl/pl/aktualnosci/273 gdzie co tydzień Muzeum Archeologiczne w Poznaniu uatrakcyjnia swoją wirtualną ofertę.

Vlogi dostępne są na stronie muzeum, profilach facebookowych oraz muzealnym kanale youtube.

www.muzarp.poznan.pl

www.facebook.com/muzarp

https://www.youtube.com/channel/UCcaR8fMd0qsOsUZMbzjCO4A

Redakcja realizuje zadnie Portal PION.PL – działalność na rzecz dostępności informacji dla osób z niepełnosprawnościami i rozwoju redakcji, finansowane ze środków otrzymanych z NIW-CRSO w ramach Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030, Priorytet 3. Rozwój instytucjonalny lokalnych organizacji strażniczych i mediów obywatelskich. Edycja 2020.

Logo Narodowego Instytutu Wolności