Przejdź do treści

Likwidacja barier architektonicznych jak starać się o środki z PFRON

Na zdjęciu wysokie schody

Likwidacja barier architektonicznych polega na podejmowaniu działań lub inwestycji, mają służyć wzrostowi aktywności czynienia przestrzeni architektonicznej bardziej dostępnej dla niepełnosprawnych.

Można starać się w tym celu o dofinansowanie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych można ubiegać się o wsparcie finansowe robót budowlanych w obiektach służących rehabilitacji, w związku z wymaganiami osób niepełnosprawnych. Nie wlicza się do tego jednak rozbiórka tych obiektów

Maksymalna wysokość dofinansowania wynosi

50 % – w przypadku, gdy wnioskodawcą jest podmiot niebędący przedsiębiorcą;

30 % – w przypadku, gdy wnioskodawcą jest podmiot będący przedsiębiorcą

Dofinansowanie można otrzymać na zbudowanie podjazdów, wind, poszerzenie otworów drzwiowych, montaż uchwytów i barierek, położenie posadzek antypoślizgowych i szereg innych prac remontowo-budowlanych.

O dofinansowanie mogą starać się przedsiębiorcy albo podmioty, które nie są przedsiębiorcami, ale prowadzą działalność w zakresie rehabilitacji osób niepełnosprawnych przez okres co najmniej dwóch lat poprzedzających wnioskowanie o dofinansowanie robót, jeżeli spełniają łącznie następujące warunki:

są właścicielami nieruchomości lub użytkownikami wieczystymi nieruchomości albo byli nimi przez okres co najmniej jednego roku przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie robót i są nadal posiadaczami części, lub całości nieruchomości;

udokumentują posiadanie środków własnych lub pozyskanych z innych źródeł na sfinansowanie kosztów realizacji zadania w wysokości nieobjętej dofinansowaniem;

przedstawią pozwolenie na budowę lub zgłoszenie przewidziane w przepisach prawa budowlanego.

Dofinansowanie robót nie może być przyznane podmiotom, które:

mają zaległości w terminowym regulowaniu wymagalnych zobowiązań wobec Funduszu lub były w ciągu trzech lat przed złożeniem wniosku stroną umowy zawartej z Funduszem i rozwiązanej z przyczyn leżących po stronie tego podmiotu;

w ciągu trzech lat przed złożeniem wniosku uzyskały dofinansowanie robót ze środków Funduszu będących w dyspozycji samorządu województwa, które dotyczyło obiektu objętego wnioskiem.

Zasobami finansowymi Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na likwidację barier architektonicznych w obiektach służących rehabilitacji dysponują urzędy marszałkowskie. Do nich składa się wnioski, a następnie rozliczenia podpisanych umów.

Podstawą rozliczenia dofinansowania robót jest umowa zawarta przez marszałka województwa z wnioskodawcą. Umowa musi zawierać:

  1. oznaczenie stron umowy;

  2. szczegółowe określenie zadania,

  3. wysokość i termin przekazania środków Funduszu przyznanych na dofinansowanie zadania;

  4. udział środków własnych i z innych źródeł;

  5. termin rozpoczęcia i zakończenia robót budowlanych;

  6. zakres i sposób realizacji umowy;

  7. zobowiązanie do zachowania formy pisemnej w przypadku zmiany lub rozwiązania umowy;

  8. warunki i termin wypowiedzenia umowy;

  9. warunki rozwiązania umowy oraz warunki zwrotu środków Funduszu, w szczególności w przypadku:

  10. rozwiązania umowy,

  11. niezrealizowania umowy,

  12. nierozpoczęcia działalności w zakresie rehabilitacji osób niepełnosprawnych w terminie 6 miesięcy od dnia zakończenia robót, która została określona w umowie;

  13. sposób kontroli wykonania umowy;

  14. zobowiązanie do przedłożenia właściwemu organowi jednostki samorządu województwa dokumentów rozliczeniowych w terminie 14 dni od dnia ich wystawienia oraz dokumentów potwierdzających pokrycie udziału własnego w kosztach zadania;

  15. sposób rozliczenia oraz zestawienie dokumentów potwierdzających wydatkowanie środków Funduszu.

  1. Przekazanie środków Funduszu na dofinansowanie robót następuje na podstawie faktury lub innych dokumentów potwierdzających zakup usługi, wystawionych po dniu zawarcia umowy.

Likwidacja barier architektonicznych oraz starania służące zwiększeniu dostępności są ważnymi celami, które powinny wpisywać się w politykę każdego miasta. Bardzo dobrze, że powstała możliwość uzyskania dofinansowania na ten cel.

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.