Konkurs „Poznań dostępny” rozstrzygnięty

zdjecie do podglądu
Na zdjęciu Centrum Kultury Zamek w Poznaniu

Konkurs „Poznań dostępny” kierowany jest do instytucji, firm, organizacji społecznych i osób prywatnych podejmujących inicjatywy i aktywności na rzecz poprawy już istniejących warunków życia w środowisku miejskim, tak by w konsekwencji Poznań stał się przestrzenią w pełni przystosowaną do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i seniorów.

Rolą konkursu jest promowanie właściwych praktyk oraz „popychanie” do działań na rzecz wzrostu dostępności Poznania dla wspomnianej już grupy społecznej.

Konkurs rozstrzygnięty został w dwóch głównych kategoriach - „Dostępna kultura i sport” oraz „Innowacje”. Tegoroczną nowością były Złote, Srebrne i Brązowe Ryczki - nagrody przyznane za zajęcie I, II i III miejsca. Wręczono również wyróżnienia w postaci dyplomów.

Ryczka ma symbolizować udogodnienia wprowadzane do rzeczywistości. Jak wiadomo, jest to mebel bardzo użyteczny i przydatny, niezbędny poznaniakom w rutynie dnia codziennego. Do tego jest bardzo silnie wpisany w tożsamość Wielkopolan. Takie mają być również rozwiązania dedykowane seniorom oraz osobom z niepełnosprawnościami.

W pierwszej z kategorii Złota Ryczka powędrowała do Centrum Kultury Zamek - za cykl pokazów filmowych „Obrazy wrażliwe", Srebrna - do Teatru Animacji, którego spektakle przypadły do gustu kapitule, a Brązowa - do Muzeum Archeologicznego, za projekt „Przeszłość w murach zapisana - historia Pałacu Górków w Poznaniu".

W kategorii „Innowacje" niekwestionowane zwycięstwo odniosło Centrum Turystyki Kulturowej Trakt, które zdobyło Złotą Ryczkę za System informacji o dostępności Bramy Poznania.

Srebrną Ryczkę otrzymało Stowarzyszenie Edukacyjne MCA za „Atlas dla kultury", a Brązową - CK Zamek. Tutaj doceniony został projekt „Teatr Powszechny".

Wyróżnienia trafiły do Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego za aplikację My MPK oraz do Akademickiego Koła Naukowego Gospodarki Przestrzennej za „Poznańską Mapę Barier".

Opracowano w oparciu o artykuł dostępny tutaj.

Komentarze