Przejdź do treści

Odpowiedzialne społecznie zamówienia publiczne

Logo Wielkopolskiego Ośrodka Ekonomii Społecznej

Wielkopolski Ośrodek Ekonomii Społecznej opracował katalog dobrych praktyk dotyczący społecznie odpowiedzialnych zamówień publicznych wraz z podręcznikiem sposobu ich wdrożenia.

Pandemia koronawirusa nadal się rozprzestrzenia, pomimo ograniczeń nałożonych przez rząd. Większość z nas powoli dochodzi do wniosku, że nawet jeśli za kilka tygodni oficjalnie ogłoszony zostanie jej koniec, to skutki wywołane przez wirusa będą dla ludzkości jeszcze długo odczuwalne. Ekonomiści są zadania, że czeka nas kryzys gospodarczy największy od czasu zapaści wywołanej kryzysem gospodarczym z lat trzydziestych ubiegłego wieku.

Recesja gospodarcza uderzy przede wszystkim w najsłabszych. Dotyczy to zwłaszcza osób oddalonych od rynku pracy i mających problemy ze zdobyciem i utrzymaniem stałego zatrudnienia.

Państwa wchodzące w skład Unii Europejskiej wprowadzają narzędzia, mające przeciwdziałać zapaści gospodarczej. W ramach tak zwanej Tarczy Antykryzysowej zaproponowanej przez polski rząd wdrażane są kolejne formy pomocy wspierające firmy i przedsiębiorstwa. Wsparciem zostały objęte również podmioty ekonomii społecznej, dzięki zapisom zawartym w Tarczy Antykryzysowej 2.0.

Znajdujące się w Tarczach rozwiązania odnoszące się do przedsiębiorstw społecznych i innych podmiotów ekonomii społecznej analizowane są przez ekspertów Wielkopolskiego Ośrodka Ekonomii Społecznej. Instytucja ta na swojej stronie internetowej i w mediach społecznościowych udostępnia szczegółowe informacje dotyczące tego jak korzystać z oferowanego przez rząd wsparcia (Strona internetowa WOES znajduje się tutaj. Można z niej pobrać między innymi podręcznik Tarcza Antykryzysowa 2.0 a przedsiębiorstwa społeczne – poradnik).

ieocenionym narzędziem w walce ze skutkami kryzysu gospodarczego dla PES mogą stać się zamówienia publiczne. Są to bardzo ważne instrumenty polityki gospodarczej, społecznej i środowiskowej. Omawiane zamówienia mogą stać się katalizatorem prawdziwej pozytywnej zmiany społeczeństwa, a warunkiem jaki muszą spełnić by tak się stało jest ich społeczna odpowiedzialność.

Społecznie Odpowiedzialne Zamówienia Publiczne łączą w sobie strategiczne podejście do  zarządzania finansami publicznymi, zrównoważony rozwój i społeczną odpowiedzialność. Ich idea ma służyć zapewnieniu optymalnych korzyści społeczeństwu, gospodarce i środowisku naturalnemu w ramach dobrze rozdysponowanych  finansów państwowych na publiczne zakupy.

Dobrze skonstruowane zamówienia publiczne umożliwiają stymulację lokalnych społeczności przyczyniając się do ich dalszego rozwoju. Należy podkreślić, że narzędzia związane ze społecznie odpowiedzialnymi zamówieniami publicznymi bardzo dobrze sprawdzają się w trakcie projektowania usług społecznych. Okres minionych kilku tygodni pokazał, że sektor usług społecznych, zdrowotnych, opiekuńczych i im pokrewnych potrzebuje tego typu pomocy.

Społecznie odpowiedzialne zamówienia publiczne umożliwiają samorządom osiągnięcie pozytywnych skutków społecznych oraz kształtowanie i rozwiązywanie problemów społecznych i etycznych. Należą do nich integrowanie ze społeczeństwem ludzi pochodzących z grup defaworyzowanych i osób z niepełnosprawnościami, sprawniej działająca opieka społeczna i system wsparcia, rozwój przedsiębiorstw ekonomii społecznej i respektowanie praw człowieka.

Składanie przez organy samorządowe społecznie odpowiedzialnych zamówień to także  przykład jaki mogą dać samorządy społeczeństwu i sektorowi prywatnych przedsiębiorstw. Pomoc dla sektora usług społecznych jest niezbędna po to by przetrwać zapaść gospodarczą. Społecznie odpowiedzialne inwestycje państwowe są niezbędne do tego by udało się zażegnać kryzys ekonomiczny.

Katalog dobrych praktyk dotyczący zamówień społecznie odpowiedzialnych i podręcznik sposobu  ich wdrożenia dostępne są tutaj.

Opracowano na podstawie artykułu dostępnego tutaj.