Znów zakwitną śnieżyce

zdjecie do podglądu
Na zdjęciu kwitnące śnieżyce

Jak informują nasi koledzy dziennikarze z „Głosu Wielkopolskiego” w tym roku nawet przed końcem lutego w rezerwacie Śnieżycowy Jar mogą zakwitnąć pierwsze śnieżyce. Nadleśnictwo Łopuchówko już czeka na turystów.

Teraz będą oni mogli przyglądać się kwiatom przechadzając się po dopiero co zamontowanej specjalnej kładce.

Śnieżycowy Jar w czasie wczesnej wiosny to jedno z najbardziej cieszących wzrok miejsc w pobliżu Poznania. Zwykle, kiedy zbliża się kwiecień - w tym roku chyba będzie to wcześniej - do życia budzi się śnieżyca, a całe połacie rezerwatu wypełniają kwiaty o białych płatkach.

Wówczas do Starczanowa w gminie Murowana Goślina zewsząd zjeżdżają zwiedzający, szukając wypoczynku, relaksu i pięknych widoków.

W ubiegłym roku osiągnięty został nowy rekord. Jak podaje Głos Wielkopolski aż trzy tysiące osób jednego dnia zjawiło się, by zwiedzić rezerwat.

Wykonanie wspomnianej specjalnej kładki, po której będzie można spacerować, obserwując śnieżyce zleciło Nadleśnictwo Łopuchówko, koszt inwestycji przekroczył 350 tys. zł.

Jeszcze w tym tygodniu kładka będzie skończona, natomiast przed kwitnieniem Nadleśnictwo nie zdąży już zamontować zabezpieczających barierek po dwóch stronach kładki.

Ciekawostką jest to, że gdyby wziąć pod uwagę tylko obecną temperaturę powietrza kwiaty już powinny... przekwitać.

Śnieżyca jest rośliną fototropiczną, dlatego w jej przypadku najważniejszym czynnikiem jest ilość słońca - czytamy w Głosie Wielkopolskim.

Pomimo tego faktu, pracownicy Nadleśnictwa Łopuchówko spodziewają się, że pierwsze kwiaty rozwiną swoje płatki już w przyszłym tygodniu. Będzie to mniej więcej 10 dni wcześniej niż to zwykle bywało.

Przypominamy, że przebywanie w rejonie Rezerwatu Przyrody Śnieżycowy Jar oraz poruszanie się po wyznaczonych szlakach możliwe jest tylko w okresie kwitnienia śnieżycy wiosennej w dni wolne od strzelań na poligonie w Biedrusku. Najczęściej są to weekendy.

Rezerwat florystyczny „Śnieżycowy Jar” powstał w 1975 roku i jest on położony 3 km na południowy zachód od wsi Uchorowo (powiat poznański). Obejmuje on obrzeża jaru schodzącego w kierunku doliny Warty.

Do rezerwatu najlepiej dotrzeć ze wsi Starczanowo (2 km). Przechodzi przez niego zielony szlak turystyczny z Białężyna do Łukowa. We wsi znajduje się dogodnie zlokalizowany parking.

Bieżące informacje o kwitnących śnieżycach znajdują się na stronie Nadleśnictwa Łopuchówko tutaj.

Opracowano w oparciu o: https://gloswielkopolski.pl/sniezycowy-jar-2020-sniezyca-moze-zakwitnac-juz-w-przyszlym-tygodniu-dla-zwiedzajacych-zbudowano-nowa-kladke-zdjecia/ar/c1-14793804

Komentarze