Przejdź do treści

Niegrzeczne – Hołub znów na temat niepełnosprawności

Okładka książki Niegrzeczne Jacka Hołuba – dziecko trzymające się za głowę i targające włosy

Wydana została nowa książka poruszająca tematykę niepełnosprawności – po „Żeby umarło przede mną” Jacek Hołub znów wychodzi naprzeciw podobnej problematyce. Tym razem na pisarski warsztat bierze sytuacje dzieci ze spektrum autyzmu, ADHD i zespołem Aspergera. W „Niegrzeczne” głos mają przede wszystkim dzieci neuronietypowe.

„Dzieci i młodzież z widoczną niepełnosprawnością wywołują w nas empatię. Sprawne i zdrowe, ale zachowujące się nietypowo – agresywne, nadpobudliwe lub nieprzestrzegające norm społecznych – wzbudzają gniew i oburzenie. Postrzegamy je jako niewychowane i niekulturalne, a ich rodzice są w naszych oczach złymi matkami i ojcami. Krzywdzące oceny, brak zrozumienia i pomocy oraz próby wtłoczenia na siłę w wyznaczone przez nas ramy „normalności” to codzienność moich bohaterek i bohaterów”.

„Ta książka nie jest źródłem wiedzy na temat ADHD i spektrum autyzmu. Nie zajmuję się w niej poszukiwaniem ich przyczyn, nie wskazuję najlepszych metod wychowawczych i terapii. To opowieść o dzieciach, ich rodzinach oraz o tym, jak z innością radzą sobie społeczeństwo, szkoła i instytucje” – pisze Jacek Hołub

Premiera książki miała miejsce 22 stycznia. Jest to zatem świeża pozycja. Z pewnością warto po nią sięgnąć nie tylko ze względu na to, jak istotne wątki porusza, ale również z uwagi na fakt, że choć pojawia się ich coraz więcej, wciąż za mało jest lektur, które tak szczerze przedstawiałyby sytuacje rodzin osób z niepełnosprawnością.

Tutaj każdy ma głos, przede wszystkim dzieci. Mnie recenzje zachęciły. Książka wylądowała już na półce. Wkrótce podzielę się z Wami swoimi wrażeniami z lektury.