Bezpłatna internetowa wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego już działa

zdjecie do podglądu
Logo Fundacji Eco Textil

Uruchomiona została pierwsza w Polsce, bezpłatna internetowa wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego. Inicjatorem tego szczytnego pomysłu jest fundacja Eco Textil.

Do dyspozycji osób z niepełnosprawnością jest 500 rowerów trójkołowych, 1000 balkoników, 1000 wózków, 1000 par kul ortopedycznych. Jest to pierwsze takie przedsięwzięcie w skali kraju.

Są różne sytuacje, w których potrzebny jest sprzęt rehabilitacyjny - powrót do zdrowia w przypadku niepełnosprawności nabytej czy przykład niepełnosprawności ruchowej od urodzenia. W przypadku takich okoliczności zawsze nieoceniona staje się pomoc ułatwiająca codzienne funkcjonowanie społeczne. Teraz dostępność sprzętu potrzebnego do rekonwalescencji nie będzie trudnością nawet dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na kupno lub wypożyczenie balkoniku, wózka inwalidzkiego czy kul.

Osoby potrzebujące mogą korzystać ze sprzętu całkowicie za darmo, pokrywają jedynie koszt przesyłki. W Polsce działają podobne wypożyczalnie, ale komercyjne - wynajęcie sprzętu jest możliwe jedynie za opłatą.

A dla niepełnosprawnych często stanowi to barierę. Wypożyczalnia sprzętu jest zatem formą pomocy takim osobom, ale również sposobem na podziękowanie wszystkim ludziom, którzy oddają niepotrzebną odzież do specjalnych pojemników z logo Eco Textil lub Polskiego Czerwonego Krzyża. To dzięki funduszom pochodzącym z recyklingu tekstyliów można udostępniać osobom niepełnosprawnym sprzęt.

Do dyspozycji wypożyczających będą m.in. stabilne rowery trójkołowe, umożliwiające jazdę osobom o naruszonej sprawności. Rowery, będzie można wybierać spośród trzech rozmiarów - dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Kolejny sprzęt to wózki, które ułatwią przemieszczanie się osobom niepełnosprawnym motorycznie. Do wypożyczenia będą dostępne także kule ortopedyczne czy balkoniki. Asortyment wypożyczalni będzie niebawem poszerzony o kolejne sprzęty.

Sprzęt będzie dostępny całkowicie bezpłatnie dla osób prywatnych. W celu otrzymania danego asortymentu osoba powinna zapisać się na listę wypożyczających dostępną na stronie Fundacji Eco Textil. Wniosek rozpatrywany jest w przeciągu 24 godzin. Sprzęt będzie wypożyczany na określony czas - 2 miesiące, 3 miesiące lub pół roku. Wypożyczający ponosi jedynie koszt związany z dostarczeniem i odebraniem sprzętu.

Formularz dostępny jest tutaj.

Więcej informacji jest dostępnych na stronie: www.ecotextil.pl.

Komentarze