Przejdź do treści

Świętomarcińskie RogaLOVE

Logo promujące akcję RogaLOVE - rogal świętomarciński i napis „RogaLOVE” z czerwonym sercem w środku

Już za pięć dni będziemy objadać się tradycyjnymi rogalami świętomarcińskimi. Do ich zakupu przez Internet zachęcają organizatorzy inicjatywy RogaLOVE. Środki zebrane ze sprzedaży tradycyjnego poznańskiego smakołyku pozwolą na zakup sprzętu do diagnostyki białaczki u dzieci. Urządzenie trafi do jednego z poznańskich szpitali.

Clomid is an oral medicine that is prescribed to women who want them. All drugs, including herbal supplements, should http://squash.asso.mc/93535-finasteride-propecia-1mg-tablet-80416/ be considered by the pregnant woman and/or her. The pharmacist told my husband that the prescription was no longer valid and that new forms would be needed that they didn't have available at the time of the refill.

The most common side effects with clomid, for both men and women, are irregular. It is native to http://associationdesediteurs.com/8934-paxlovid-at-walmart-99988/ the boreal and temperate northern temperate regions, and is a rare vagrant to the southern hemisphere. You should know that not all the information on this page is applicable to you.

Rogale świętomarcińskie to słodki element świętowanych 11 listopada imienin ulicy św. Marcin – jednej z głównych ulic Poznania. Akcja charytatywna „RogaLOVE” dołącza do innych podobnych form wsparcia oraz niesienia pomocy w zakresie poprawy zdrowia i warunków leczenia dzieci.

Inicjatorem akcji jest Stowarzyszenie Dzieciaki Chojraki, która to organizacja podała do wiadomości, że środki z zakupu rogali przez Internet zostaną przeznaczone na zakup cytofluorymetru, umożliwiającego szybką i bardzo dokładną diagnostykę białaczki u dzieci.

– Specjalistyczny sprzęt kosztuje 500 tys. zł., 350 tys. zł. na ten cel przekaże Stowarzyszenie Dzieciaki Chojraki. Pomóż nam zebrać pozostałe 150 tys. – mobilizują organizatorzy zbiórki.

Reprezentanci stowarzyszenia akcentują, że białaczki są najczęstszymi nowotworami u dzieci, a, by rozpoznać lub wykluczyć chorobę niezbędne jest badanie szpiku kostnego. Im diagnoza jest szybsza i dokładniejsza, tym wyższa jest szansa na wyleczenie.

Organizatorzy przedsięwzięcia zapewniają, że wszystkie rogale trafią do odbiorców w ciągu doby od złożenia zamówienia przez stronę: rogalove.pl.

Tradycja wypieków rogali świętomarcińskich w Poznaniu od początku splata się z gestami dobra. Zwyczaj pochodzi z końca XIX wieku. Gdy zbliżał się dzień św. Marcina, ówczesny proboszcz poznańskiej parafii nakłaniał zgromadzonych, by wzorem patrona zrobili coś dla biednych. Obecny na mszy cukiernik przygotował na odpust rogale w kształcie podkowy, którą według legendy miał zgubić koń św. Marcina.

Bogatsi poznaniacy kupowali rogale, a biedni otrzymywali je za darmo. W kolejnych latach w inicjatywę włączyli się również inni poznańscy cukiernicy i piekarze.

Od 2008 roku tradycyjnie wypiekany poznański rogal świętomarciński jest przysmakiem o chronionej nazwie pochodzenia w Unii Europejskiej. Tym samym trafił on na prestiżową listę regionalnych produktów, które powstają z lokalnych surowców i według oryginalnych przepisów.

Do akcji RogaLOVE można przyłączyć się zamawiając rogala tutaj.