Obchody Święta Wojska Polskiego

zdjecie do podglądu
Trzech starszych żołnierzy stojących na baczność. Są ubrani w mundury

15 sierpnia ustanowiono Świętem Wojska Polskiego na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, kiedy to wojska polskie powstrzymały natarcie wojsk bolszewickich na Europę. Przez niektórych historyków bitwa warszawska uznawana jest za jedną z najważniejszych potyczek w historii świata, ponieważ wojsko dowodzone przez Józefa Piłsudskiego udaremniło najazd Armii Czerwonej w głąb Europy. Jest to bez wątpienia  jedno z największych zwycięstw w historii wojska polskiego, nazywane nawet niekiedy „Cudem nad Wisłą”. W 1992 roku Sejm formalnie wprowadził do kalendarza Święto Wojska Polskiego.

 

W tym roku główne uroczystości odbędą się w Katowicach. Punktem generalnym obchodów święta jest uroczysta defilada Wierni Polsce", która przejdzie ulicami miasta. Wiąże się to z zaangażowaniem 2600 żołnierzy, 185 jednostek sprzętu wojskowego i 60 statków powietrznych.

Mieszkańcy Katowic podczas uroczystej defilady zobaczą m.in. oddziały wojsk pancernych, żołnierzy sił specjalnych, spadochroniarzy, marynarzy, żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej czy formacji obronnych.

Defilada będzie składała się z dwóch części: lądowej i powietrznej. W pierwszej części zobaczymy maszerujących żołnierzy Wojska Polskiego oraz wojsk sojuszniczych, a także sprzęt, którym dysponuje polska armia.

W drugiej części defilady zaplanowano pokaz sił powietrznych, która rozpocznie się przelotem Zespołu Akrobacyjnego „Biało-Czerwone Iskry”.

Po zakończeniu defilady, o godz. 15, przed budynkiem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach odbędzie się piknik pod hasłem: Wierni Polsce".

Defilada wojskowa w Katowicach - PROGRAM:

- Godz. 12 - wręczenie odznaczeń na placu Chrobrego

- Godz. 14 - start Defilady - wymarsz wojsk z ulicy Bagiennej

- Godz. 15-22 - piknik wojskowy w Strefie Kultury

Opracowano na podstawie: https://katowice.naszemiasto.pl/defilada-wojskowa-w-katowicach-15082019-program-mapa-trasa/ar/c1-7290105

Komentarze