Przejdź do treści

MOPR Jeżyce dostępny dla osób z niepełnosprawnościami

Budynek Filii Jeżyce Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie przy ul. Sienkiewicza 22 w Poznaniu

Dzisiaj postawiłam sobie za zadanie przeanalizowanie dostosowania pod kątem dostępności dla osób z niepełnosprawnościami Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu, a konkretnie Filii Jeżyce z siedzibą przy ulicy Sienkiewicza 22.

If you have had sexual contact with a sexual partner who has had symptoms of the sexually transmitted disease chlamydia, you should wait until you have tested negative for chlamydia before you use this drug. Doxycycline boots pharmacy the best-known Molodohvardiys’k sildenafil preis mit rezept example is st. I have felt this way about a lot of my friends, but i can not say i have ever felt it about you.

Zofran is fda approved and safe to take during breastfeeding. It is a prescription drug that treats a condition that causes the viagra kaufe Schwalbach body to produce extra red blood cells, which can be harmful in the blood system. Medex learning (also known as medex) is a proprietary software platform used by u.s.

 

Jak czytamy na stronie internetowej:

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Poznaniu jest jednostką organizacyjną Miasta Poznania realizującą zadania z zakresu pomocy społecznej. Celem podejmowanych przez Ośrodek działań jest umożliwienie mieszkańcom Miasta Poznania przezwyciężanie trudnych sytuacji życiowych, których nie są oni w stanie pokonać wykorzystując własne środki, możliwości i uprawnienia.

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Poznaniu oferuje profesjonalną pomoc i wsparcie. Udzielając wsparcia w zakresie indywidualnych problemów zespół kieruje się zasobami i możliwościami osoby lub rodziny. Pomagamy w tym, co możliwe jest do osiągnięcia przez rodzinę, za jej zgodą i przy aktywnym Jej udziale oraz z poszanowaniem Jej prawa do samostanowienia.

Oferujemy wsparcie specjalistyczne dostosowane do indywidualnych potrzeb i zasobów oraz usługi z zakresu poradnictwa specjalistycznego, opieki nad osobami starszymi, niepełnosprawnymi i bezdomnymi. Organizujemy zastępczą opiekę rodzicielską, a przede wszystkim aktywizujemy społecznie i zawodowo osoby zagrożone wykluczeniem społecznym.

Zajmujemy się również sprawami z zakresu potwierdzania uprawnień do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz świadczeniami niepieniężnymi i pieniężnymi” – tak to mniej więcej wygląda w teorii.

A jak jest w praktyce? Czy spełnione są kategorie dostępności, gwarantowane przez ustawę? Sprawdźmy.

Osoba z niepełnosprawnością ruchową nie powinna mieć większych problemów z dostaniem się do środka filii, ponieważ budynek, w którym znajduje się jej siedziba wyposażony jest w podjazd na zewnątrz oraz windę wewnątrz.

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie ma możliwość skorzystania z usług tłumacza języka migowego po wcześniejszym rozpoznaniu takiej potrzeby. Wygląda zatem na to, że fakt ten należy zgłosić przed udaniem się w progi instytucji.

Dobra wiadomość natomiast jest taka, że wejścia i korytarz filii Jeżyce są szerokością dostosowane do wózka inwalidzkiego.

Natomiast, co również może być istotne dla osób z niepełnosprawnością wzroku w budynku nie ma znaczników Totupoint. Jak wiadomo jest to dość nowe rozwiązanie, ale bardzo przydatne i stosowane chociażby w Urzędzie Miasta Poznania z pozytywnymi opiniami w środowisku niewidomych.

Z innych wymogów dostępności można dodać, że toaleta na parterze została przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Jeżeli chodzi natomiast o adaptację i korzystanie ze strony internetowej MOPRu, dostępna jest ona w specyfikacji Web Content Accessibility Guidelines (WCAG) w wersji 2.0 na poziomie AA.

Strona niestety nie korzysta z funkcji „przeczytaj na głos”, ale serwis jest w pełni rozpoznawalny przez programy czytające dla osób niewidomych, jak na przykład Window-Eyes, JAWS czy NVDA.

Jak widzimy dostępność Ośrodka jest na dobrym poziomie, nie jest zawężana tylko i wyłącznie do symbolu wózka inwalidzkiego.

Brane pod uwagę są również osoby z dysfunkcją wzroku czy słuchu.

Zawsze może być jednak jeszcze lepiej, bo z pewnością występują również lekkie niedociągnięcia, takie jak choćby brak znaczników Totupoint.

Ogólnie na plus, nie oznacza to jednak spoczywania na laurach i zahamowania w rozwoju. O dostępność trzeba dbać zawsze, śledzić najnowsze rozwiązania i iść z duchem czasu.

 

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Logo Narodowego Instytutu WolnościLogo Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich