Przejdź do treści

Centrum Inicjatyw Rodzinnych dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami

Zdjęcie prezentuje wejście do Centrum Inicjatyw Rodzinnych przy ul. Ratajczaka 44 w Poznaniu

19 grudnia 2016 r. w strukturze Poznańskiego Centrum Świadczeń rozpoczęło działalność Centrum Inicjatyw Rodzinnych.

Centrum jest pierwszą tego typu i pod tym względem pionierską instytucją w Polsce. Realizując politykę prorodzinną, miasto Poznań chce poznać potrzeby rodzin dotyczące ich funkcjonowania w życiu codziennym.

Instytucja stara się angażować społeczeństwo lokalne do tworzenia wielu ciekawych inicjatyw i organizowania projektów dla wszystkich poznaniaków niezależnie od wieku.

Jednym z zadań placówki jest wydawanie kart dla rodzin 3+.

Centrum Inicjatyw Rodzinnych dysponuje ofertami poznańskich: żłobków, przedszkoli i szkół, informacjami dotyczącymi kultury, sportu oraz możliwościami spędzania wolnego czasu w tym imprez organizowanych przez Centrum.

W Centrum można uzyskać informacje dotyczące zakresu działalności Poznańskiego Centrum Świadczeń oraz innych urzędów.

Tyle tytułem wstępu. Dzisiaj za zadanie postawiłam sobie analizę dostępności Centrum Inicjatyw Rodzinnych pod kątem dostosowania do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W tym celu skontaktowałam się z Rzecznikiem Prasowym Poznańskiego Centrum Świadczeń – Panem Damianem Napierałą. Udzielił mi on wyczerpujących odpowiedzi na pytania, które postawiłam po wcześniejszym zapoznaniu się z ustawą o dostępności – zarówno pod względem architektonicznym, jak i cyfrowym.

Chodziło mi tutaj głównie o funkcjonowanie strony internetowej. Wspierając się tym, co napisał Pan Rzecznik można stworzyć pozytywny obraz, jeżeli mowa o szeroko rozumianej dostępności dla osób z niepełnosprawnością – zarówno ruchową, jak również słuchową czy też wzrokową.

PCŚ-Centrum Inicjatyw Rodzinnych zlokalizowane przy ul. Ratajczaka 44 mieści się na parterze.

Wejście jest bezpośrednio z poziomu chodnika poprzez automatyczne rozsuwane drzwi. (dodatkowo informuję, że punkty obsługi klienta PCŚ zlokalizowane przy ul. Wszystkich Świętych 1 oraz Małachowskiego 10 posiadają pochylnie dla wózków oraz automatycznie otwierane drzwi. Ponadto siedziba przy ul. Wszystkich Świętych posiada windę. Natomiast siedziba przy ul. Małachowskiego znajduje się na parterze budynku) – dopowiada Pan Rzecznik.

Na moje zapytanie czy CIR korzysta z usług tłumacza języka migowego dla osób z dysfunkcją słuchu uzyskałam informację o tym, że stanowisko obsługi w Centrum Inicjatyw Rodzinnych wyposażone jest w pętle indukcyjną, dostępna jest także usługa języka migowego on-line dla osób głuchych i słabosłyszących. Takie rozwiązania funkcjonują też w dwóch pozostałych lokalizacjach. (Małachowskiego i Wszystkich Świętych)

Dalej dowiedziałam się, że wejście do siedziby PCŚ-CIR dostosowane jest do wózka inwalidzkiego. W CIR nie ma korytarzy jest to jedna wspólna przestrzeń podzielona funkcyjnie. Natomiast drzwi i szerokość korytarzy w lokalizacji przy ul. Wszystkich Świętych 1 oraz Małachowskiego 10 umożliwiają poruszanie się na wózkach inwalidzkich.

Co więcej, Pan Rzecznik powiadomił mnie również o innych rozwiązaniach i usprawnieniach zastosowanych z myślą o niepełnosprawnych. Dla przykładu lady informacyjne w siedzibie przy ul. Wszystkich Świętych i Małachowskiego posiadają obniżenie, a stanowiska obsługowe zlokalizowane są na parterze budynku. Winda w budynku przy ul. Wszystkich Świętych posiada moduł głosowy oraz nakładkę Braille.

W obu tych lokalizacjach znajdują się toalety dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Drzwi zewnętrzne zlokalizowane przy ul. Wszystkich Świętych 1 wyposażone są w pasy kontrastowe. Schody wewnętrzne wyposażone są w kontrastową krawędź. W poczekalni dla klientów udostępniono dostęp dla wózków inwalidzkich do monitora zawierającego informacje o świadczeniach.

Należy również dodać, że Poznańskie Centrum Świadczeń nie korzysta na chwilę obecną ze znaczników Totupoint ułatwiających orientację w przestrzeni osobom z niepełnosprawnością wzroku, natomiast jeśli zwrócić uwagę na stronę internetową nie posiada ona funkcji „przeczytaj na głos”, co wspomogłoby osoby z dysfunkcją wzroku.

Ogólna ocena dostępności jest jednak pozytywna. Centrum Inicjatyw Rodzinnych wypada dobrze na tle innych poznańskich instytucji administracji publicznej.

 

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Logo Narodowego Instytutu WolnościLogo Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich