Zmiany w organizacji ruchu przy poznańskich cmentarzach

zdjecie do podglądu
Na zdjęciu policjant oraz ludzie przechodzący przez przejście dla pieszych. W tle autobus

Zbliża się 1 listopada. Jak co roku, w okolicach poznańskich cmentarzy wprowadzane będą zmiany w organizacji ruchu.

W pobliżu większości poznańskich cmentarzy już od soboty 24 października do poniedziałku 2 listopada wprowadzone zostaną ograniczenia prędkości do 30 km/h.

Zarządzony został również zakaz ruchu pojazdów ciężarowych (na ul. Warszawskiej w stronę centrum, na ul. Arciszewskiego w stronę ul. Ściegiennego, a także na ul. Lutyckiej i ul. Gnieźnieńskiej). W związku z powyższym wyznaczone zostaną objazdy dla tych pojazdów.

1 listopada, a także w okolicach tego święta będą wyznaczone dodatkowe miejsca parkingowe w rejonach cmentarzy - na lewych pasach ruchu i w pasach rozdziału (na Górczynie i Miłostowie, na ul. Św. Antoniego, Książęcej i ul. Grunwaldzkiej) lub na poboczach ulic (ul. Lutycka, Szczawnicka, ul. Wieruszowska, ul. Morasko).

Przy cmentarzu na Górczynie w oba weekendy dostępne będą miejsca parkingowe w pasie rozdziału ul. Arciszewskiego. Z kolei miejsca parkingowe w zatoce ul. Ściegiennego w dniach 31 października i 1 listopada będą służyć wyłącznie osobom z niepełnosprawnościami.

Przed bramami cmentarzy, będzie można jedynie na krótką chwilę zatrzymać się i wysadzić pasażerów z auta.

Wokół niektórych nekropolii tradycyjnie wprowadzony zostanie jeden kierunek ruchu - ul. Jasna Rola, ul. Bronisława, ul. Wiśniowa, ul. Gnieźnieńska i ul. Kordeckiego.

Ponadto na Junikowie od 24 października ul. Chryzantemowa będzie w tym roku jednokierunkowa od ul. Malwowej do ul. Owczej. Na ul. Cmentarnej i Owczej ruch jednokierunkowy obowiązywać będzie 1 listopada oraz - na wniosek policji - także w inne dni wzmożonego ruchu samochodowego.

Nowym rozwiązaniem, które ma poprawić bezpieczeństwo parkujących i pieszych będzie obowiązujący dnia 1 listopada jeden kierunek ruchu pojazdów na ul. Lechickiej od skrzyżowania z ul. Dojazd do ul. Podolańskiej.

Objazd w kierunku przeciwnym wyznaczono ul. Podolańską, Wojska Polskiego i Witosa. W związku z tym w niedzielę wyjazd z ul. Szczawnickiej w ul. Lutycką będzie możliwy tylko w prawo - poinformował dziennikarzy Urząd Miasta.

Na Miłostowie, podobnie jak w roku ubiegłym, przy wejściu na cmentarz w oba świąteczne weekendy wyznaczone będzie tymczasowe przejście dla pieszych przez ul. Warszawską (1 listopada - przez obie jezdnie). Obok, na części postoju taksówek, 1 listopada możliwe będzie krótkotrwałe zatrzymanie samochodu w celu wysadzenia pasażerów w pobliżu wejścia na cmentarz - dodali urzędnicy.

Miejsca dla wysiadających zostaną także wydzielone przed cmentarzem na ul. Nowina oraz na ul. Ściegiennego przed bramą cmentarza na Górczynie.

Policjanci pełniący służbę przy poznańskich cmentarzach będą mogli wprowadzać dodatkowe, dostosowane do okoliczności, zmiany w organizacji ruchu.

Obejmuje to w szczególności jeden kierunek ruchu na ul. Cmentarnej i Owczej na Junikowie (w kierunku ul. Złotowskiej - przed i po 1 listopada) oraz na ul. Gnieźnieńskiej (od firmy „Nivea" do ul. Bałtyckiej - w sobotę 31 października) - podało do wiadomości dziennikarzy Miasto.

Jeżeli ktoś korzysta z komunikacji zbiorowej musi się zapoznać ze zmienionym rozkładem kursowania autobusów dostępnym tutaj

Ważne jest również zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa i w miarę możliwości, rozłożenie wizyt na grobach bliskich w celu uniknięcia tłumów, o czym pisaliśmy już wcześniej.

Ten 1 listopada będzie z pewnością inny od poprzednich. Pozostaje mieć nadzieję, że zdarza się tak po raz pierwszy i zarazem ostatni.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 - 2030.

Komentarze