Przejdź do treści

Włóczkersi w akcji

Polscy żołnierze a afgańskimi dziećmi

Od wiosny tego roku Włóczkersi z Fundacji Redemptoris Missio wydziergali dla afgańskich dzieci półtorej tony ubrań.

Dzisiaj o godz. 9.30 wolontariusze Fundacji „Redemptoris Missio” spakują dzieła Włóczkersów do kartonów i transport pomocy humanitarnej wyruszy do Afganistanu.

Czas izolacji szczególnie sprzyjał robieniu na drutach. Tym razem wśród wysłanych rzeczy znalazło się blisko 10 tys. czapeczek, 2 tys. par skarpetek, 1,5 tys. sweterków i 2 tys. szalików. Każda z podarowanych rzeczy to arcydzieło sztuki.  Czapki mają pompony i kolorowe paski, aby jak mówią dziergające panie, dodać dzieciom nieco radości.

Dary wyruszą z Poznania na lotnisko wojskowe do Powidza, a następnie wojskowym samolotem do bazy w Bagram. Tam z początkiem listopada pomoc rozdadzą polscy żołnierze oraz pracownicy miejscowej organizacji Panah Charity Foundation.

Polacy pomagają w Afganistanie już od 10 lat. To wtedy polscy żołnierze, którzy pełnili w tym kraju misję stabilizacyjną opowiedzieli nam o smutnym losie dzieci, które widują zimą w bardzo lekko ubrane. Wynika to z biedy, jaka panuje w tym kraju w wyniku trwającej od ponad 30 lat wojny. Wielu ludzi w Polsce wzruszył los afgańskich dzieci.

Do tej pory do Afganistanu trafiło 100 tys. wydzierganych przez Włóczkersów czapek.

Do Fundacji niemal codziennie docierają panie, które robią na drutach i z dumą prezentują nam swoje dzieła. W siedzibie Fundacji powstał Bank Wełny. Trafia do niego włóczka od osób, które posiadają wełnę, ale już nie dziergają. W tych dniach popularność robienia na drutach jest tak duża, że w tej chwili nasz Bank Wełny świeci pustkami. Jeśli ktoś chciałby wesprzeć działania Włóczkersów prosimy, aby przysłał lub przyniósł wełnę na adres: Fundacja Redemptoris Missio” ul. Junikowska 48, 60-163 Poznań.

Zdjęcia  Fundacji Redemptoris Missio

Redakcja realizuje zadnie Portal PION.PL – działalność na rzecz dostępności informacji dla osób z niepełnosprawnościami i rozwoju redakcji, finansowane ze środków otrzymanych z NIW-CRSO w ramach Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030, Priorytet 3. Rozwój instytucjonalny lokalnych organizacji strażniczych i mediów obywatelskich. Edycja 2020.