Przejdź do treści

Ważna akcja na rzecz walki ze stygmatyzacją osób z problemami psychicznymi

Kobieta spoglądająca na deszcz za oknem

Polskie Towarzystwo Psychiatryczne oraz Rada Języka Polskiego podejmują wspólne działania na rzecz potrzeby wzrostu świadomości w kwestii języka, którym posługujemy się, mówiąc o osobach z problemami dotyczącymi zdrowia psychicznego.

Please check with walgreens to verify that your prescription is covered there. It is a fact, however, that some of the better and more reputable physicians suggest that Altamont clomid price at dischem price not be taken without prescription. We have been told that amoxil 500mg injection is used to treat chlamydia and gonorrhea.

Skeletal and smooth muscles in the body respond to the release of androgens like testosterone. For example, in some animals or people, it can be effective against heartworm disease but, unfortunately, over time, the drug can cause the animals or people to develop an allergic reaction to Brighton East ivermectin which results in the death of the affected. Doxycycline cost no insurance, how to shop for an online pharmacy.

„Życzymy sobie, aby język używany w kontekście problemów natury psychicznej już nie dyskryminował, nie ranił i nie poniżał osób włączonych we wspólne działania zdrowia psychicznego – zarówno tych którzy doświadczają kryzysów psychicznych, ich bliskich, a także osób niosących im pomoc” – napisali pomysłodawcy w mediach społecznościowych.

Zwracają oni do wszystkich z apelem o konkretne przykłady – jakie słowa, zdania, jakie sformułowania odbierane są jako raniące, bolesne, dyskryminujące w kontekście problemów natury psychicznej i korzystania z pomocy w zakresie zdrowia psychicznego.

„Chcielibyśmy, żeby wyniki tych wspólnych działań zmieniły język jakim mówi się w środowisku każdego z nas – w szkole, pracy i w domu.  Ale także zmienił się język który używany jest w debacie publicznej, w mediach, w radio, telewizji, prasie, Internecie i dziełach twórców kultury. Prosimy o zamieszczanie przykładów słów, zdań sformułowań, które Państwa zabolały, zraniły, które nie powinny być używane – w komentarzach lub o informacje poprzez wiadomości na profilu Facebook Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego – dodają inicjatorzy akcji.

Osobiście uważam, że jest to bardzo potrzebne działanie, ponieważ istnieje w przestrzeni publicznej takie zjawisko, jak nadużywanie języka i ciche przyzwolenie na stosowanie zwrotów, związanych z problemami natury psychicznej, które zwyczajnie ranią i stygmatyzują.

Kiedyś napisałam o języku w kontekście niepełnosprawności, a, trzeba dodać przy tym, że – jeżeli chodzi o dobre samopoczucie i kondycję umysłu, zdarza się nierzadko, iż z powodu zbyt niskiej świadomości społecznej słowa rzucane są jak pociski w przestrzeń i dotykają tych, którzy po prostu wykazując się odpowiedzialnie, dbają o psychikę – z słusznym przekonaniem, że to jeden z filarów zdrowia.

Napisać prywatną wiadomość do organizatorów i tym samym wesprzeć akcję można tutaj.

Redakcja realizuje zadanie Portal PION.PL – działalność na rzecz dostępności informacji dla osób z niepełnosprawnościami i rozwoju redakcji, finansowane ze środków otrzymanych z NIW-CRSO w ramach Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030, Priorytet 3. Rozwój instytucjonalny lokalnych organizacji strażniczych i mediów obywatelskich. Edycja 2020.