Większe wsparcie w Wielkopolsce dla osób zmagających się z problemami psychicznymi

zdjecie do podglądu
Na zdjęciu martwiąca się, skulona na podłodze kobieta

Poznański samorząd realizuje sięgający ponad 8 mln zł program mający za zadanie docelowo wesprzeć 700 osób z problemami psychicznymi.

 

Złożona i wieloaspektowa pomoc dla tych ludzi będzie świadczona przez Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego Poznań Północ.

Realizowany w Poznaniu program potrwa do 2022 roku.

„Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego Poznań Północ (ŚCZP) zapewnia pomoc osobom zmagającym się z długotrwałymi i ciężkimi zaburzeniami psychicznymi, jak depresja, choroba afektywna dwubiegunowa czy epizody psychotyczne, mających za sobą pobyty w szpitalach psychiatrycznych. Przyjmuje także osoby, które doświadczają kryzysu emocjonalnego, potrzebują pomocy specjalisty lub chcą rozwinąć umiejętności komunikacji czy asertywności” – podał do wiadomości poznański magistrat

W ramach ŚCZP Poznań Północ osoby, które się zgłoszą będą mogły skorzystać między innymi z usług świadczonych przez ambulatorium, oddział dzienny, a w dni wolne od pracy i w nocy będą prowadzone dyżury telefoniczne. Organizowane będą również zajęcia dla małych grup w trybie 12 tygodniowych turnusów.

Osoba szukająca wsparcia powinna skontaktować się z punktem zgłoszeniowo-koordynacyjnym.

Jak podało Miasto –

„Każda osoba, która zgłosi się do punktu, zostanie umówiona na spotkanie z koordynatorem opieki, czyli z psychologiem, który zaplanuje najlepszą ścieżkę powrotu do zdrowia. Może on polecić uczestnictwo w warsztatach, konsultację z psychiatrą lub z pracownikiem socjalnym, może skierować na psychoterapię indywidualną lub grupową”.

Środowiskowe centra zdrowia psychicznego zwiększają możliwości powrotu do lepszej kondycji, osobom w złym stanie psychicznym, co jest bardzo wartościowe, ponieważ psychika jest jednym z podstawowych filarów zdrowia.

Stworzenie dla nich w Wielkopolsce kompleksowego systemu wsparcia ma ułatwić dostęp do usług społeczno-zdrowotnych.

Wielkopolski samorząd podpisał dotąd cztery umowy na środowiskowe centra zdrowia psychicznego. Docelowo jest ich 11 – zaplanowano już ich dofinansowanie na łącznie ponad 85 mln zł – informuje Głos Wielkopolski.

Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego Poznań Północ działa od poniedziałku do piątku w godz. 8-20, tel. 61 102 39 73, 603 763 008.

W dni wolne od pracy oraz w nocy będą prowadzone dyżury telefoniczne. Pomocy udziela również Miejskie Centrum Interwencji Kryzysowej tel. 516 183 943. Pomoc jest bezpłatna, nie jest wymagane skierowanie.

Opracowano w oparciu o tekst dostępny tutaj.

Komentarze