Obchody 76. rocznicy Powstania Warszawskiego w Poznaniu

zdjecie do podglądu
Na zdjęciu Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej w Poznaniu. Na nim złożony wieniec kwiatów. Zgromadzeni ludzie na drugim planie

W sobotę, 1 sierpnia, punktualnie o godzinie 17: 00 w całym kraju zawyją syreny alarmowe upamiętniające godzinę "W". Obchody z okazji 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego odbędą się także w Poznaniu.

Tegoroczna formuła obchodów została uzgodniona i wypracowana z przedstawicielami Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Wielkopolskiego. Uwzględnia ona stan zagrożenia epidemicznego i bezpieczeństwo oraz zdrowie kombatantów.

Gabinet Prezydenta przygotowuje krótką ceremonię złożenia wspólnej wiązanki kwiatów w sobotę 1 sierpnia br. o godz. 17: 00 pod poznańskim pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej.

O godz. 17: 00 uruchomione zostaną też na jedną minutę syreny alarmowe – chwilą ciszy uczczona zostanie pamięć Poległych w Powstaniu Warszawskim.

Następnie zostanie złożona jedna wspólna wiązanka kwiatów od przedstawicieli Światowego Związku Żołnierzy AK, Środowiska Syrena oraz władz samorządowych i rządowych. Przy pomniku wartę honorową pełnić będą żołnierze Garnizonu Poznań.

Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej wspólna reprezentacja władz rządowych, samorządowych i kombatantów środowiska AK przejdzie do Kościoła Dominikanów, gdzie zostanie złożona wspólna wiązanka w krużgankach przy tablicy upamiętniającej żołnierzy Armii Krajowej.

Po złożeniu kwiatów pochód przejdzie na ul. Fredry, gdzie o godz. 18: 00 zostanie odprawiona msza św. w intencji poległych w Powstaniu Warszawskim.

Ze względu na obostrzenia związane z pandemią i bardzo ograniczoną przestrzeń przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej na powyższe wydarzenia nie wystosowano w tym roku zaproszeń. Z tych samych powodów w tegorocznych obchodach nie wezmą udziału poczty sztandarowe ani orkiestra wojskowa.

Uczestnicy wspólnej delegacji składający w wyżej wymienionych miejscach kwiaty proszeni są o udział z zachowaniem obowiązujących w dniu uroczystości środków bezpieczeństwa sanitarnego (maseczki oraz dystans społeczny).

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku – było to największe i najdłuższe wystąpienie zbrojne organizacji podziemnych w Europie, okupowanej przez hitlerowskie Niemcy. Walczyło w nim około 40 tysięcy powstańców, próbując wyzwolić Warszawę.

Niestety, po 63 dniach od wybuchu walk, 3 października 1944 roku, nastąpiła kapitulacja. W powstaniu zginęło ok. 18 tysięcy żołnierzy i ponad 200 tysięcy mieszkańców stolicy. Wśród walczących na ulicach Warszawy było około tysiąca Wielkopolan, w tym wielu poznaniaków.

Z okazji zbliżającej się rocznicy wybuchu powstania nasz portal przygotował cykl artykułów z nim związanych. Zapraszamy do odwiedzania strony.

 

Komentarze