Przejdź do treści

Konsultacja lekarska możliwa bez wychodzenia z domu

Grafika przedstawiająca dwie ręce: jedna trzyma telefon, druga lek. Pośrodku strzałka symbolizująca wymianę

Zagrożenie koronawirusem COVID -19 wymusza na wielu osobach zachowanie środków szczególnej ostrożności. Jednakże uniknięcie wyjścia z domu, kiedy trzeba postarać się o niezbędne dla zachowania zdrowia i życia leki bywa niekiedy niemożliwe.

Dlatego też powstają różne akcje społeczne i rozwiązania, które mają na celu wsparcie seniorów, szczególnie tych samotnych. Obecnie można ułatwić cały proces, wykorzystując e-recepty. Alternatywą do faktycznej obecności w gabinecie lekarskim jest wypróbowanie konsultacji telefonicznej lub przeprowadzonej za pośrednictwem Internetu. Na czym to polega?

Trzeba skontaktować się ze swoim lekarzem telefonicznie lub skorzystać z udostępnianego przez niektóre przychodnie czatu on-line.

Podczas rozmowy należy opisać lekarzowi swoją sytuację i potrzebę pozyskania przykładowego medykamentu. Na podstawie uzyskanych informacji lekarz wystawia e-receptę.

Pacjent dostaje kod e-recepty na wskazany numer telefonu w wiadomości SMS lub załącznik PDF na pocztę mailową. E-recepta będzie również dostępna na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP).

Po uzyskaniu e-recepty można wykupić lek w aptece, pokazując farmaceucie czterocyfrowy kod z wiadomości SMS oraz numer PESEL. Istnieje również opcja wykorzystania z przeznaczonego do zeskanowania kodu kreskowy z e-recepty przesłanej mailem.

Senior lub osoba z chorobami współistniejącymi, która zdobyła e-receptę, musi jeszcze wykupić leki. W celu uniknięcia ryzyka może zająć się tym osoba bliska. W takiej sytuacji należy przekazać jej otrzymany kod e-recepty. Jeżeli osoba oczekująca na leki przebywa na kwarantannie lub chce do minimum ograniczyć kontakt z innymi ludźmi, lek można jej przekazać, pozostawiając go pod drzwiami mieszkania.

Trzeba jednak koniecznie pamiętać o zachowaniu zasad higieny, które ograniczają przenoszenie się koronawirusa oraz innych infekcji. Podstawą jest tutaj mycie rąk oraz dezynfekowanie ich środkiem odkażającym. Należy też unikać dotykania twarzy (okolic nosa, ust i oczu), a następnie dostarczanych choremu zakupów czy leków.

Sposobem na usprawnienie całej procedury zakupu leków przez domownika lub członka rodziny jest nadanie wybranej osobie odpowiedniego upoważnienia w systemie Internetowego Konta Pacjenta (IKP).

Zarówno upoważniający, jak i pełnomocnik musi mieć aktywne IKP. Za pośrednictwem systemu można nadać pełnomocnikowi dostęp do wybranych danych na określony czas. Dzięki temu można ustanowić osobę upoważnioną bezpośrednim odbiorcą e-recept.