Przejdź do treści

Komisje orzecznicze a sytuacja w kraju

Na zdjęciu komisja za stołem

W związku z epidemią koronawirusa wiele instytucji nie działa tradycyjnie. Ci, którzy mogą świadczą pracę z domów. Co zrobić jednak w sytuacji, w której procedury wymagają fizycznej obecności? Co dla przykładu z komisjami orzeczniczymi?

ZUS wystosował komunikat, w którym oznajmiono: „Od 16 do 27 marca 2020 r. badania bezpośrednie zaplanowane do przeprowadzenia przez lekarzy orzeczników i komisje lekarskie będą odwołane. Pracownicy ZUS poinformują o tym osoby umówione na badania. Nowe terminy badań będą ustalane w późniejszym czasie – jeśli będzie to konieczne”.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) zawiesiła tymczasowo czynności orzeczników, tj. bezpośrednie badania oraz obsługę interesantów w jednostkach terenowych.

Zrezygnowano także z badania w domu i zalecono lekarzom orzekanie zaoczne w sytuacji, kiedy pozwala na to wcześniej zgromadzona dokumentacja medyczna.

Podobne informacje przekazywane są beneficjentom drogą pisemną, telefoniczną lub mailową albo bezpośrednio przez sołtysów na terenie miejsca zamieszkania.

Jednocześnie zainteresowani są informowani, iż czasowe zawieszenie działalności biur oraz przesunięcie terminów załatwianych spraw nie będzie skutkowało dla nich żadnymi konsekwencjami prawnymi. Jest to siła wyższa.

W przeważającej części powiatowych i miejskich zespołów ds. orzekania o niepełnosprawności (PZON/MZON) orzecznicze komisje lekarskie zostały zawieszone na najbliższy czas w związku z pandemią.

W PZON w Poznaniu komisje orzekające są odwołane do końca marca z możliwością przedłużenia wspomnianego terminu.

Nie istnieje niestety opcja wykonania wszystkich komisji w trybie zaocznym.

Co prawda można składać pocztą tradycyjną np. wnioski, ale ich rozpatrywanie zostanie tak czy inaczej wstrzymane. W pierwszej kolejności będą wyznaczane daty komisji odwołanych z obecnych terminów.

Jeżeli chodzi natomiast o karty parkingowe, którym kończy się termin, wnioskodawca może przyjść i podpisać dokumenty na portierni, choć wydaje się, że na dziś karta nie jest aż tak potrzebnym dokumentem ze względu na zalecenia pozostania w domu – szczególnie osób z grupy wysokiego ryzyka.

Wszystkie działania Powiatowego Zespołu Orzekania o Niepełnosprawności są obecnie wstrzymane.

Jeżeli chodzi o orzeczenia, które tracą ważność, a od których uzależnione są wypłaty świadczeń z Ośrodka Pomocy Społecznej, powinny one być automatycznie przedłużane, tak, by świadczenia mogły być wypłacane bez przerw i zachowana została płynność. Jednak nie wiadomo, co postanowią decydenci.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dostrzega istniejący problem i analizuje możliwe scenariusze, po to by brak możliwości uzyskania orzeczenia nie miał wpływu na codzienne życie osób z niepełnosprawnością i ich rodzin.

W obecnej sytuacji należy też pamiętać, ze przed podjęciem decyzji o osobistej wizycie w instytucjach warto wcześniej skontaktować się telefonicznie lub mailowo, by na próżno nie wychodzić z domu.