Wczoraj, 4 września na terenie Starego ZOO w Poznaniu odbyło się święto Siewców Dobra, czyli mówiąc jaśniej wydarzenie zrzeszające wszystkie poznańskie organizacje pozarządowe w jednej przestrzeni i jednym czasie.
Event był okazją do wymiany doświadczeń i refleksji na temat tego, co już udało się zrobić, a co jeszcze można zrobić dla adresatów tych działań, którymi w dużej mierze są osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie, ale nie tylko.
Na Targu Dobra, bo taką nazwę przybrało wspomniane wydarzenie byli też ludzie młodzi, seniorzy czy dzieci z rodzicami. Słowem: było bardzo różnorodnie. I chyba o to chodziło. Na terenie Starego ZOO swoje miejsce odnalazło wiele stoisk znanych NGOsów, gdzie ich pracownicy prezentowali swoje oferty.
Obszar ZOO podzielony został na 11 stref tematycznych, zależnie od rodzaju działalności stowarzyszeń, gdzie odbywały się przeróżne wydarzenia, konkursy i widowiska dla dzieci.
W Strefie Kultury można było zapoznać się z szerokim wachlarzem książek i publikacji naukowych, udostępnianych przez przeróżne organizacje. Przy stoisku Stowarzyszenia Na Tak prezentowano prace uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej czy Galerii Tak.
Niektóre z dzieł można było nabyć za symboliczną sumę. Autorzy obrazów chętnie dyskutowali z zainteresowanymi obserwatorami na temat swojej twórczości.
Przy stoisku fundacji Akceptacja można było nauczyć się zasad udzielania pierwszej pomocy, co jest bardzo pożyteczną umiejętnością, która niekiedy może nawet zdecydować o czyimś życiu.
Fundacja „FANARI” prezentowała komfortkę, która powinna znajdować się wkrótce w coraz większej liczbie instytucji publicznych na terenie miasta.
Taka komfortka zapewnia dorosłym osobom z niepełnosprawnościami możliwość wykonania czynności higienicznych w godnych warunkach. Przede wszystkim opiekunowie dorosłych niepełnosprawnych mają świadomość, jak znacząca i potrzebna to inicjatywa.
Zapytana o korzyści, jakie dają miastu takie wydarzenia, Prezes Stowarzyszenia Żurawinka, odpowiedziała:
– Dzień Targu Dobra jest bardzo ważny dla samych organizacji pozarządowych oraz dla Podmiotów Ekonomii Społecznej. W takich miejscach jak to, udziela się wszystkim poczucie solidarności. Panuje pełna integracja między stoiskami.
– Miasto wybrało w tym roku ciekawe miejsce. Przestrzeń Starego ZOO sprzyja wymianie wzajemnych doświadczeń. Mieszkańcy Poznania będą mieli okazję przekonać się, ile takich fundacji jest w stolicy Wielkopolski. Trzeba na każdym kroku podkreślać, ile takie organizacje robią dobra. Nasza rola jest bez wątpienia bardzo istotna.
– Działamy naprawdę w wielu obszarach i dziedzinach. Duże zadanie stoi przykładowo przed Warsztatami Terapii Zajęciowej i podobnymi placówkami, jak Środowiskowe Domy Samopomocy.
– Gdyby nie ich działalność, osoby z niepełnosprawnościami miałyby o wiele trudniejszą sytuację i to bez dwóch zdań.
– Tworzymy jedną wielką rodzinę i odwołując się do hasła dzisiejszego wydarzenia: razem siejemy dobro, a ono się dzięki temu rozprzestrzenia. To nasza misja. Każde takie spotkanie, to dla nas wielkie święto radości.
Warto może jeszcze wspomnieć o przedsięwzięciu „Żywa Biblioteka” realizowanym na kiermaszu przez Fundację Ciszum. Inicjatywa polegała na tym, że osoby, które doświadczyły w przeszłości kryzysu psychicznego mogły opowiedzieć swoją życiową historię zainteresowanym. Oczywiście na osobności.
Jak widać z tej krótkiej relacji, Targ Dobra to bez dwóch zdań bardzo ważne wydarzenie, które powinno na stałe wpisać się w mapę Poznania, jako przestrzeń integracji i inkluzji.
Razem zasialiśmy dobro. Do zobaczenia za rok o tej samej porze!