Poznańskie Centrum NGO i Wolontariatu działające od września 2021 roku w siedzibie Centrum Aktywnych Mieszkańców na poznańskim Chwaliszewie oferuje pomoc dla przedstawicieli organizacji trzeciego sektora. Mogą oni tam skorzystać z wynajmowanej przestrzeni oraz znaleźć wsparcie. Tylko w 2021 roku z usług Centrum skorzystało ponad 70 organizacji pozarządowych.
Centrum pomaga zarówno istniejącym, jak i dopiero powstającym organizacjom społecznym. Pomieszczenia udostępniane są codziennie, w czasie dostosowanym do potrzeb zarówno organizacji, jak i poznaniaków. Przestrzeń może być użytkowana także w weekendy oraz późnym popołudniem w dni powszednie. Ośrodek udostępnia również sprzęt i platformy do komunikacji zdalnej, np. do seminariów internetowych; integruje poznańskie fundacje i stowarzyszenia oraz wzmacnia współpracę międzysektorową.
W ramach trwającego od 1 sierpnia 2021 roku do 31 grudnia 2022 roku projektu prowadzone są także działania rekrutacyjne, promocyjne i diagnostyczne, zachęcające do aktywności i wzmacniające potencjał istniejących już NGO. Centrum dysponuje również zespołem ekspertów, którzy udzielą rad dotyczących jak współpracy z wolontariuszami oraz firmami, zarządzania projektem czy ubiegania się o pomoc finansową.
Działania te podejmowane są w celu stworzenia silnej więzi pomiędzy organizacjami obywatelskimi oraz mieszkańcami naszego miasta.
Tylko w ubiegłym roku z oferty Centrum skorzystało 70 organizacji trzeciego sektora. Podjęto szereg działań skierowanych do liderów fundacji i stowarzyszeń: przeprowadzono trzy szkolenia, zorganizowano cykl szkoleniowo-doradczy oraz warsztaty – łącznie w tych inicjatywach uczestniczyło około stu osób. Pomieszczenia, sprzęt oraz platformy do komunikacji zdalnej Poznańskiego Centrum NGO zostały udostępnione ponad sześćdziesięciokrotnie między innymi celem przeprowadzenia: warsztatów dla młodzieży, lekcji języka polskiego dla cudzoziemców, konsultacji psychologicznych i logopedycznych dla dzieci obcojęzycznych zebrań grup studenckich, spotkań dla osób starszych, spotkań dla grup zaangażowanych w działania na rzecz osób niepełnosprawnych, a także warsztatów dla osób podejmujących działania na rzecz ochrony praw zwierząt. W ośrodku organizowane były również posiedzenia Komisji Dialogu Obywatelskiego.
Poznańskie Centrum NGO zajmuje się także promocją działań organizacji pozarządowych oraz rozpowszechnianiem informacji na temat inicjatyw NGO. W roku 2021 odbyły się między innymi wydarzenia takie jak Dzień Otwarty, konkurs na najlepsze projekty społeczne, a także akcja „Poznajmy się na Chwaliszewie” skierowana do poznaniaków mieszkających w pobliżu instytucji.
Działalność Centrum opiera się na wypełnieniu deklaracji rady miasta oraz prezydenta Poznania, złożonej w przyjętym „Programie współpracy Miasta Poznania z organizacjami pozarządowymi”. Deklaracja jest warunkującym zasady polityki wobec organizacji trzeciego sektora.
Obecnie Centrum prowadzone jest przy wsparciu dwóch organizacji: Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich PISOP i Fundacji NIWA Edukacji i Rozwoju.
Na czas trwania projektu budżet Miasta Poznania przeznaczył środki finansowe w wysokości 565000 zł.
Działania Centrum śledzić można tutaj.
Opracowano na podstawie artykułu dostępnego tutaj.