Trwają właśnie obrady nad kształtem projektu regulacji dotyczącej asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami.
– Zależy nam na tym, aby to rozwiązanie trafiło do osób z niepełnosprawnościami w przyszłym roku – przekazała doradczyni prezydenta RP Paulina Malinowska-Kowalczyk.
Kancelaria Prezydenta we współpracy z Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej debatują nad projektem asystencji osobistej.
Asystent osobisty to człowiek, który ma za zadanie wesprzeć osobę z niepełnosprawnością w wykonywaniu codziennych czynności i podejmowaniu różnych aktywności społecznych, np. w wyjściu na ważne spotkanie, powrocie do domu lub dojazdach na rehabilitację.
– Prace nad projektem toczą się już przez dłuższy czas, są rozwinięte, jednak jeszcze ich nie domknęliśmy – komentowała członkini prezydenckiej Rady do spraw Społecznych, Malinowska-Kowalczyk.
Podała ona też do wiadomości, że zgodnie z wolą prezydenta Andrzeja Dudy, Kancelaria Prezydenta chce sfinalizować prace tak, aby omawiana inicjatywa mogła możliwie jak najprędzej zostać przedstawiona publicznie oraz przekazana do szerokich konsultacji społecznych, w szczególności konsultacji ze środowiskiem osób z niepełnosprawnościami.
Paulina Malinowska-Kowalczyk poinformowała również, że bieżącym założeniem tej inicjatywy prezydenckiej dot. asystencji jest jej zgodność z procedowanym już w Parlamencie rządowym projektem ustawy o świadczeniu wspierającym.
– Ważne jest zespolenie rozwiązań w projekcie asystencji osobistej z rozwiązaniami, które zawarte są w projekcie ustawy o świadczeniu wspierającym. Chodzi bowiem o spójność systemu wsparcia osób z niepełnosprawnościami – dodała.
Kancelaria chciałaby, aby projekt dot. asystencji osobistej został przekierowany do Sejmu jeszcze w tej kadencji.
– Zależy nam na tym, aby asystencja osobista była rozwiązaniem systemowym, a nie projektowym – mówiła.
Osobiście mam nadzieję, że będzie to możliwe w przyszłym roku – podsumowała.
Doradczyni wspomniała również o odbytym już posiedzeniu z reprezentantami strony społecznej i NGO, podczas którego przedyskutowany dogłębnie został zbiór najpilniejszych rozwiązań w kwestii asystencji osobistej, przygotowany przez społeczników.
Jak twierdzą przedstawiciele partii rządzącej ze strony Kancelarii jest zrozumienie dla tych postulatów i wola, aby w miarę możliwości zostały one uwzględnione w zapisach ustawowych.
– W obecnej formie zakładam, że ok. 70 proc. tego, o co prosili przedstawiciele strony społecznej jest zawarte w projekcie. Projekt będzie publicznie zaprezentowany w momencie, kiedy będzie już skorelowany z zapisami ustawy dotyczącej świadczenia wspierającego – podsumowała swoją wypowiedź doradczyni.
Projekt o asystencji osobistej to bardzo ważne przedsięwzięcie, a jego postulaty należy jak najszybciej wdrożyć w życie.
Miejmy nadzieję, że podane informacje są zgodne ze stanem faktycznym i wkrótce będziemy mogli zapoznać się z rezultatem wspomnianych tutaj prac.