W dniu 9 września 2021 r. odbyło się posiedzenie Komisji Dialogu Obywatelskiego przy Pełnomocniku Prezydenta Miasta Poznania do Spraw Osób z Niepełnosprawnościami.
Spotkanie rozpoczęło się od krótkiego wystąpienia Piotra Kotlarka ze Stowarzyszenia Centrum PISOP. Dotyczyło ono Poznańskiego Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu, które jest prowadzone przez Centrum PISOP. Mieszcząca się przy ulicy Chwaliszewo 75 placówka będzie kontynuować tradycje Centrum Bukowska – w nowym Centrum będą odbywały się warsztaty, szkolenia i spotkania dla przedstawicieli NGO. Piotr Kotlarek zaprosił wszystkie organizacje wchodzące w skład KDO do odwiedzania, tego nowego na mapie Poznania miejsca, które działa od sierpnia bieżącego roku.
Następnie głos zabrała Ewa Zgrabczyńska, dyrektor poznańskiego Ogrodu Zoologicznego. Przedstawiła to jak z punktu widzenia instytucji wyglądała nagłaśniana przez media sprawa niewpuszczenia na teren „dużego Zoo” niepełnosprawnego chłopca o imieniu Aleks, który poruszał się za pomocą hulajnogi. Poruszanie się po zoo za pomocą tego typu urządzeń jest zabronione przez regulamin i z tego punktu widzenia ochroniarz dobrze postąpił nie pozwalając chłopcu wejść na teren ogrodu zoologicznego. Na spotkaniu KDO nie była obecna matka chłopca, więc uczestnicy posiedzenia nie dowiedzieli się jak ta sprawa była postrzegana przez drugą stronę sporu. W każdym razie dyrektor Zgrabczyńska powiedziała, że zoo zadośćuczyniło chłopcu oraz, że matka Aleksa w rozmowie z nią przyznała, że przed odwiedzeniem placówki nie zapoznała się z jej regulaminem. Dalsza część dyskusji koncentrowała się na udogodnieniach jakie zoo oferuje osobom niepełnosprawnym. Okazało się, że jest ich całkiem sporo – przewijak w Starym zoo, zwiedzanie „nowego zoo” za pomocą meleksa, tłumacze polskiego języka migowego – tylko na stornie www poznańskiego ogrodu zoologicznego nie ma na ten temat informacji. Dyrektor Zgrabczyńska zobowiązała się na prośbę Marcina Halickiego, Przewodniczącego KDO na stworzenie na stronie internetowej zoo zakładki zawierającej informacje o udogodnieniach dla osób z niepełnosprawnościami.
Po czym głos zabrał Filip Borowiak z Poznańskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Jego wystąpienie dotyczyło wózków-amfibii, które zostały zakupione przez miasto. Pojazdy te umożliwiają kąpiel w wodzie osobom z niepełnosprawnościami. Amfibie te mają szerokie koła, które ułatwiają poruszanie się po piaszczystych plażach. Poznanianki i Poznaniacy o ograniczonej sprawności mogli w tym roku korzystać z dwóch tego typu urządzeń. Jedno znajdowało się na plaży nad jeziorem Strzeszyńskim a drugie na Smoczej plaży w Kiekrzu. Okazało się, że by osoba niepełnosprawna mogła skorzystać z tego typu udogodnienia musi poprosić ratownika o jego udostępnienie. Warto dodać, że ratownik może wydać komuś amfibię, lecz do jego zadań nie należy jej obsługa. Z tego powodu osoby z niepełnosprawnościami mogą korzystać z amfibii tylko wtedy, gdy są w towarzystwie rodziców, opiekunów lub przyjaciół. Z wypowiedzi rzecznika POSiR wynikało, że instytucja ta ma zabezpieczone środki na zakup kolejnych wózków-amfibii. Być może znajdą się one na plażach nad jeziorem Maltańskim i popularną poznańską Rusałką. Dalsza część dyskusji dotyczyła udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami na poznańskich pływalniach. Na obiektach tego typu na Winogradach, na osiedlu Piastowskim i na Chwiałce zainstalowano specjalne dźwigi, które umożliwią kąpiel wózkowiczom. Wyremontowano również szatnie. Zastrzeżenia co do szafek w szatniach zgłosił Przewodniczący KDO, którego zdaniem są one zbyt wysokie. Filip Borowiak zobowiązał się do tego, że POSiR podejmie wkrótce działania by to zmienić. Niewiele osób wie o nowych udogodnieniach na poznańskich kąpieliskach dlatego powstanie spot informacyjny na ich temat.
Następnie głos zabrała Dorota Potejko, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania do spraw Osób z Niepełnosprawnościami. Okazało się, że w Poznaniu zainstalowano już 176 TOTUPointów. Z wystąpienia Pełnomocnika wynikało, że zainstalowano je w budynkach Urzędu Miasta Poznania, przy makietach i na nowej trasie tramwajowej na Naramowice. TOTUPointy mają zostać zainstalowane również na modernizowanej właśnie pętli tramwajowej na Wilczaku. Poznań jest pierwszym miastem, w którym TOTUPointy zostały wykorzystane w przestrzeni otwartej.
W trakcie wolnych wniosków głos zabrali Marcin Halicki i Eunika Lech. Przewodniczący KDO zaprosił wszystkich na otwarcie Centrum Enigmy, które odbędzie się 24 września 2021 r. w budynku dawnego Collegium Historicum przy ulicy Święty Marcin 78 w Poznaniu. Placówka będzie oferować sporo udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami. Eunika Lech poinformowała wszystkich członków KDO o nowej siedzibie Towarzystwa Osób Niesłyszących, które od niedawna mieści się przy ulicy Głogowskiej 27. Towarzystwo zwróciło się o pomoc w wyremontowaniu łazienki i dostosowaniu jej do potrzeb osób o ograniczonej sprawności.
Spotkanie KDO zakończyło się ustaleniem terminu kolejnego posiedzenia, które odbędzie się na początku października bieżącego roku.
Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.