Przejdź do treści

Pierwsze KDO po wakacjach

Grafika, ludzik wspina się po schodach w kierunku zapalonej żarówki

3 września 2020 roku o godzinie 12:00 za pośrednictwem internetu odbyło się posiedzenie Komisji Dialogu Obywatelskiego przy Pełnomocniku Prezydenta Miasta Poznania do spraw Osób z Niepełnosprawnościami.

 

Obrady rozpoczęły się od podsumowania konkursu „Poznań Dostępny 2019″, którego dokonała Dorota Potejko, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania do spraw Osób z Niepełnosprawnościami. Ze względu na panującą w Polsce i na świecie pandemię koronawirusa zmianie uległa formuła wręczania nagród w konkursie. Zaplanowana na jego zakończenie uroczysta gala nie odbyła się. Zamiast tego delegacje przedstawicieli Urzędu Miasta Poznania odwiedziły nagrodzone instytucje. Wśród nich znalazły się między innymi Brama Poznania ICHOT, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne, Centrum Kultury Zamek i Muzeum Archeologiczne.

Następnie głos zabrała Zuzanna Kwiatkowska z Urzędu Miasta Poznania, która przedstawiła krótko stan prac nad „Rocznym Programem Współpracy Organizacji Pozarządowych z Miastem Poznań na 2021″. Program ten jest bardzo ważny dla poznańskich organizacji pozarządowych ponieważ na jego podstawie Urząd Miasta przygotowuje konkursy. Do końca sierpnia NGO mogły przesyłać propozycje, tego co powinno ich zdaniem znaleźć się w tym dokumencie. Roczny Program zostanie opracowany do końca bieżącego miesiąca, po czym odbędą się 14 dniowe konsultacje. Ostatecznie dokument zostanie uchwalony po przyjęciu przez Radę Miasta budżetu na nadchodzący rok. Powinno to nastąpić po 15 listopada 2020 r.

Następnie Dorota Potejko przedstawiła bieżące informacje związane z działalnością organizacji pozarządowych. Pełnomocniczka Prezydenta Miasta Poznania do spraw Osób z Niepełnosprawnościami omówiła między innymi rządowy program o nazwie „Opieka wytchnieniowa 2020 r.” Urząd Miasta Poznania wystąpił o kwotę jednego miliona dwustu piętnastu tysięcy złotych na jego realizację. Jednakże urzędnicy niemal połowę tej kwoty musieli zwrócić ze względu na małe zainteresowanie ze strony poznańskich NGO. Do konkursu wpłynęło 8 ofert z czego finansowanie otrzymało jedynie cztery. Wśród nich znalazł się projekt Domu Krótkiego Pobytu „Poranek” prowadzonego przez Stowarzyszenie Na Tak. Bardzo istotnym elementem wystąpienia Doroty Potejko była również informacja o powołaniu w strukturach Urzędu Miasta Poznania Koordynatora do spraw Dostępności. Będzie to urzędnik podległy Wydziałowi Zdrowia i Spraw Społecznych odpowiedzialny za wdrażanie związanych z wdrażaniem Ustawy o Dostępności. Pełnomocniczka Prezydenta Miasta Poznania mówiła również o nowej inicjatywie Zarządu Transportu Miejskiego. Na ulicy Strzeleckiej zamontowano innowacyjny elektroniczny czytnik zawierający rozkład jazdy, wyposażony również w możliwość dźwiękowej prezentacji wyświetlanych aktualnie treści.

Wolne wnioski i głosy zdominowała dyskusja na temat dostępności. Nowe projekty związane z tym zagadnieniem przedstawili Marcin Halicki z Fundacji Mili Ludzie i Ewelina Węglewska, Redaktor Naczelna naszego Portalu. Eunika Lech z Towarzystwa Osób Niesłyszących TON zaprezentowała projekt „Tłumacz w Telefonie”.

Na zakończenie posiedzenia zawsze podawano datę następnego spotkania. Tym razem tak się nie stało, gdyż ze względu na pandemię nie do końca wiadomo, czy obrady te odbędą się w formie online czy tradycyjnej.

Redakcja realizuje zadnie Portal PION.PL – działalność na rzecz dostępności informacji dla osób z niepełnosprawnościami i rozwoju redakcji, finansowane ze środków otrzymanych z NIW-CRSO w ramach Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030, Priorytet 3. Rozwój instytucjonalny lokalnych organizacji strażniczych i mediów obywatelskich. Edycja 2020.