Dnia 3 października 2019 r. w sali Białej Urzędu Miasta Poznania odbyło się posiedzenie Komisji Dialogu Obywatelskiego przy Pełnomocniku Prezydenta Miasta Poznania ds. Osób z Niepełnosprawnościami.
Spotkanie rozpoczęło się od wystąpienia Beaty Wojciechowskiej z Wielkopolskiego Oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Prezentacja dotyczyła organizowanego przez PFRON konkursu „Kierunek Aktywność”. Jest on adresowany do organizacji pozarządowych istniejących dłużej niż 12 miesięcy i mających zapisane w statucie zapis o działaniu na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Był to zdecydowanie najlepszy i najbardziej wartościowy punkt obrad. Beata Wojciechowska z dużym znawstwem mówiła o niuansach składania wniosków konkursowych. Jej wystąpienie zawierało wiele praktycznych rad dla organizacji pozarządowych składających wnioski we wspomnianym konkursie.
Następnym punktem obrad było głosowanie nad projektem stanowiska KDO w sprawie zmian w organizacji otwartych konkursów ofert Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych dotyczących prowadzenia ośrodków wsparcia i rehabilitacji społecznej. Obecnie organizacje pozarządowe na prowadzenie tego typu placówek otrzymują dofinansowanie na rok działalności. Po upłynięciu 12 miesięcy muszą ponownie składać grant o środki na działalności ośrodków wsparcia i rehabilitacji społecznej. Po zmianach, które muszą być zatwierdzone przez władze Miasta Poznania, miałby obowiązywać trzyletni system dofinansowań. W wyniku głosowania przyjęto większością głosów stanowisko, w którym KDO opowiedziało się za trzyletnim systemem dofinansowań.
Następnie miała miejsce prezentacja Anny Nowak ze Stowarzyszenia Na Recz Dzieci i Dorosłych z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym „Żurawinka”. Jej wystąpienie dotyczyło wydarzeń odbywających się w ramach Poznańskiego Tygodnia Mózgowego Porażenia Dziecięcego 2019. Patronat honorowy nad tym cyklem imprez związanych z MDP objął Prezydenta Miasta Poznania. O obchodach Poznańskiego Tygodnia Mózgowego Porażenia Dziecięcego pisaliśmy tutaj.
Posiedzenie zakończyło wystąpienie Haliny Słowińskiej. Dotyczyło ono działań podejmowanych przez założoną przez nią Fundację „Tak dla Samodzielności”. Celem tej organizacji jest walka z wykluczeniem osób z niepełnosprawnościami, likwidowanie barier, dbanie o ich prawa i przyrodzoną godność.
Tradycyjnie obrady KDO zakończyło ustalenie terminu kolejnego posiedzenia.