Przejdź do treści

Ostatnie KDO w tym roku

Logo Miasta Poznania

5 grudnia 2019 r. w Sali Białej Urzędu Miasta Poznania przy Placu Kolegiackim 17 odbyło się kolejne posiedzenie Komisji Dialogu Obywatelskiego przy Pełnomocniku Prezydenta Miasta Poznania ds. Osób z Niepełnosprawnościami.

Obrady rozpoczęły się od wystąpienia Sylwii Stec ze Stowarzyszenia PISOP. Referat dotyczył prowadzonego przez Centrum PISOP projektu zatytułowanego „Bank Rozwiązań”. Jest to projekt mający m.in. ułatwić komunikację między jednostkami samorządu terytorialnego a organizacjami pozarządowymi oraz pomiędzy organizacjami trzeciego sektora a osobami z niepełnosprawnościami. W wyniku zmian w prawie zmienił się sposób rozliczania projektów przez NGO. Nowe regulacje prawne przewidują rozliczanie organizacji pozarządowych z efektów i wyników podjętych przez nie działań. Do rozliczenia nie wystarczy już sama faktura za wykonanie działania – trzeba bowiem w sprawozdaniu wykazać jego efektywność. Rodzi to komplikacje przy rozliczaniu projektów nie tylko dla NGO ale również dla urzędników. W tym celu Centrum PISOP zaprosiło zarówno przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego z Poznania i Leszna i organizacji pozarządowych do sporządzenia kryteriów na podstawie, których nowy sposób rozliczania projektów będzie bardziej przyjazny. W wystąpieniu Sylwii Stec padał również bardzo silny akcent na dostępność stron społecznościowych organizacji sektora dla osób z niepełnosprawnościami. Okazuje się, że nie są one dostępne, a istniejące regulacje prawne dotyczą jedynie stron internetowych.

Kolejnym punktem obrad była prezentacja „Atlasu dla kultury”, który przedstawiły Zuzanna Głowacka i Paulina Skorupska ze Stowarzyszenia Edukacyjnego MCA. Zuzanna Głowacka, kuratorka projektu 5 zmysłów przedstawiała jego założenia, a Paulina Skorupska, będąca koordynatorką zespołu redakcyjnego „Atlasu” opowiedziała o jego zawartości. „Atlas” ten przygotowany został przez Stowarzyszenie Edukacyjne MCA we współpracy z Urzędem Miasta Poznania i osobami z niepełnosprawnościami. Wydawnictwo to składa się z siedmiu książeczek dotyczących komunikacji z osobami z niepełnosprawnymi oraz dostępności miejsc takich, jak kina, teatry, muzea, sale koncertowe, biblioteki dla osób z niepełnosprawnościami.

Następnie zabrała głos przedstawicielka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania, która opowiedziała o konkursie „Poznań Dostępny 2019”. Kandydatów można zgłaszać do 16 XII 2019 r. w czterech kategoriach: – budownictwo dostępne – dostępna kultura i sport – Innowacje – osobowość roku. O konkursie tym pisaliśmy tutaj.

W przedostatnim punkcie obrad głos zabrały przedstawicielki poznańskiego MOPRU. Przedstawiły one działania Sekcji ds. Rehabilitacji Społecznej Osób Niepełnosprawnych związane z przyznawaniem osobom z niepełnosprawnościami dofinansowania na: – likwidację barier w komunikowaniu się i technicznych, – likwidację barier architektonicznych, – zakup sprzętu rehabilitacyjnego, – zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze – pobyt na turnusie rehabilitacyjnym w przyszłym roku. Pisaliśmy o tym tutaj.

Obrady zakończyły się przedstawieniem proponowanych terminów obrad KDO, które odbędą się przyszłym roku. W 2020 r. KDO obradować będzie 9 styczna, 6 lutego, 5 marca, 2 kwietnia, 7 maja, 4 czerwca, 3 września, 1 października, 5 listopada i 3 grudnia.

Po zakończeniu części oficjalnej Prezydium KDO złożyło wszystkim obecnym na sali życzenia świąteczne.