Przejdź do treści

Marcowe KDO za nami

Rysunek, ludzik wspina się po schodach na końcu których znajduje się zapalona żarówka

Wczoraj, to jest w czwartek, dnia 4 marca 2021 r. w formule online odbyło się posiedzenie Komisji Dialogu Obywatelskiego przy Pełnomocniku Prezydenta Miasta Poznania do spraw Osób z Niepełnosprawnościami.

Spotkanie rozpoczęło się od wystąpienia Pani Haliny Grzymisławskiej-Słowińskiej z Fundacji Tak Dla Samodzielności. Dotyczyło ono dwóch powiązanych ze sobą spraw. Pierwsza z nich to uchwalona przez rząd pod koniec lutego bieżącego roku Strategia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych na lata 2021-2030. Prelegentka z aprobatą wypowiadała się na temat tego dokumentu. Skupiła się zwłaszcza na Pierwszym Priorytecie Strategii zatytułowanym Niezależne życie. W jego ramach osoby z niepełnosprawnościami otrzymają między innymi dostęp do usług asystenckich i mieszkalnictwa wspomaganego. Zniesione ma zostać również ubezwłasnowolnienie, które zastąpić ma system wsparcia przy podejmowaniu decyzji. Drugi aspekt wystąpienia Pani Słowińskiej dotyczył Krajowej Rady Konsultacyjnej. Prelegentka w swym wystąpieniu podkreśliła, że zapisy Strategii są dobre dla środowiska osób niepełnosprawnych. Tylko nie wiadomo na ile dokument ten będzie realizowany przez urzędników. Rada Konsultacyjna  zdaniem Pani Haliny Grzymisławskiej-Słowińskiej miałaby być gremium, które pilnowałoby realizacji zapisów zawartych w Strategii. W dyskusji, która się na ten temat rozpętała mocny głos zabrał Pan Stanisław Domański, który był członkiem Rady Konsultacyjnej w kadencji, która zakończyła się w tym roku. Pan Domański sceptycznie wypowiedział się co do roli jaką odgrywa Rada, dewaluując jej znaczenie. Jego zdaniem podczas obrad tego gremium „każdy sobie rzepkę skrobie”. Mówiąc o tym, Pan Domański miał na myśli to, że każda z grup osób niepełnosprawnych, które uczestniczą w obradach Rady próbuje jak najwięcej ugrać dla siebie, zamiast współdziałać dla dobra ogółu.  Głos zabrała również Justyna Ochędzan z Wielkopolskiej Rady Koordynacyjnej Związku Organizacji Pozarządowych, która zauważyła, że dobrze by było gdyby Poznań miał swego przedstawiciela w Radzie Konsultacyjnej. W dalszym ciągu dyskusji wysunięto kandydaturę Pani Haliny Grzymisławskiej-Słowińskiej na członka Krajowej Rady Konsultacyjnej, która ma reprezentować w niej poznańskie środowisko osób z niepełnosprawnościami.

Następnie Pani Agnieszka Maciejewska jako przedstawicielka Zespołu do spraw dostępności Miasta Poznania przedstawiła aktualne informacje dotyczące prac tego gremium. Obecnie głównym zadaniem Zespołu pozostaje przygotowanie raportu o dostępności instytucji publicznych działających na terenie Miasta Poznania.  Termin opublikowania raportu mija 31 marca 2021 r. Odbyły się trzy organizowane przez Zespół spotkania dotyczące tego jak ma wyglądać proces przygotowania raportu. Jedno dla instytucji kultury, drugie dla instytucji oświatowych i trzecie dla pozostałych jednostek organizacyjnych Urzędu Miasta Poznania. Został również wykonany audyt dostępności w najważniejszych budynkach Urzędu Miasta, na podstawie którego opracowany zostanie raport. Okazało się, że rząd wyszedł naprzeciw urzędnikom wykonującym raport i na stronie jednego z ministerstw opublikował filmowy instruktarz.

Kolejny punkt spotkania dotyczył tego, co dalej z Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu w Poznaniu. Do końca czerwca jego siedziba będzie znajdować się przy ulicy Bukowskiej. Później nie wiadomo, gdzie Centrum będzie miało swoją siedzibę. Wypracowaniu nowej formuły Centrum będzie służył cykl spotkań realizowanych przez otwarty Zespół działający w ramach Poznańskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego. O jego spotkaniach pisaliśmy tutaj.

Ostatni referat wygłosił Pan Marcin Halicki z Fundacji Mili Ludzie. Wystąpienie dotyczyło  tego jak organizować online dostępne wydarzenia w czasie pandemii. Prelegent wskazywał na konieczność wyposażania konferencji, pokazów filmów i spektakli teatralnych, które odbywają się online w audiodeskrypcje, napisy dla niesłyszących  i tłumaczenie na Polski Język Migowy. Pan Halicki wskazywał również na konieczność maksymalnego uproszczenia dostępu do wydarzeń online, by osoby z niepełnosprawnościami chcąc uczestniczyć w danym wydarzeniu nie musiały dokonywać skomplikowanych operacji po to by się na nie zarejestrować.

Spotkanie zakończyło się ustaleniem daty następnego posiedzenia Komisji, które odbędzie się 1 kwietnia 2021 r.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 -2030.

Logo Narodowego Instytutu Wolności

Dodaj komentarz