Przejdź do treści

Listopadowe KDO już za nami

Logo Miasta Poznania

7 listopada 2019 r. o godzinie 10:00 w Sali Białej Urzędu Miasta Poznania przy Placu Kolegiackim 17 odbyło się posiedzenie Komisji Dialogu Obywatelskiego przy Pełnomocniku Prezydenta Miasta Poznania do Spraw Osób z Niepełnosprawnościami.

Wydarzenie rozpoczęło się od wystąpienia Małgorzaty Cieślak z Pracowni Ekonomii Społecznej „Ładne Rzeczy”. Przedstawiła ona ofertę szkoleń usprawniających komunikację dla poznańskich organizacji pozarządowych. Warsztaty te miałyby odbyć się pomiędzy 9 a 11 grudnia 2019 r. Członkowie KDO zadecydowali, że zajęcia te będą przeprowadzone 10 grudnia 2019 r. o godzinie 13:00 na wspólnym posiedzeniu wszystkich poznańskich Komisji Dialogu Obywatelskiego, które odbędzie się w Sali Białej Urzędu Miasta Poznania przy Placu Kolegiackim 17.

Następnie głos zabrała Anna Nowak ze Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci i Dorosłych z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym „Żurawinka”. Opowiadała ona o „Poznańskim Tygodniu Mózgowego Porażenia Dziecięcego”. Odbył się on w dniach od 30 września do 6 października 2019 r. Prelegentka swą wypowiedź zilustrowała barwną prezentacją multimedialną.

Kolejny punkt obrad wypełniła propozycja Anny Nowak dotycząca projektu Karty Rodziny z Osobą z Niepełnosprawnością / Karty Rodziny z Osobą Niezdolną do Samodzielnej Egzystencji. Podobne karty wprowadziły w Polsce Radom, Kraków, Białystok i Toruń. Prawo do korzystania z nich jest przeważnie ograniczone wiekiem osoby niepełnosprawnej. Propozycja ta spotkała się z krytyką Doroty Potejko, która jest Pełnomocnikiem Prezydenta Miasta Poznania do Spraw Osób z Niepełnosprawnościami i Marcina Halickiego, przewodniczącego KDO. Dorota Potejko argumentowała, że Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania odrzucił już wcześniej pomysł wprowadzenia tego typu kart, ze względu na koszt ich wyprodukowania ( około 230 tys. zł) i niską funkcjonalność. Dorota Potejko zauważyła, że niepełnosprawni poznaniacy mają dostęp do zniżek niezależnie od wieku. Zapowiedziała również, że po to by upowszechnić wśród osób z niepełnosprawnościami korzystanie ze zniżek, które im przysługują, Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych, przygotuje specjalny informator. Będzie on dostępny od stycznia 2020. Natomiast Halicki pytał retorycznie „Po co kolejna karta?” i uzasadnił swoje stanowisko tym, że tego typu dokumentów jest po prostu zbyt dużo. Członkowie KDO zadecydowali, że ostateczną decyzję w sprawie rekomendacji dotyczącej wprowadzenia Karty Rodziny z Niepełnosprawnością podejmą po opublikowaniu przez Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych wspomnianego informatora.

Następnie głos zabrała Monika Szeligiewicz z Dziennego Domu Opieki Medycznej przy ulicy święty Marcin w Poznaniu. Prelegentka opowiadała o działaniach tej placówki, która swą pracę rozpoczęła 1 listopada 2019 r. Placówka oferuje poznaniakom trzy rodzaje rehabilitacji – ogólnorozwojową, ambulatoryjną i kardiologiczną. Działania adresowane są do mieszkańców stolicy Wielkopolski, którzy dopiero oczekują na hospitalizację lub opuścili szpital w okresie do 12 miesięcy przed zgłoszeniem się do placówki.

Po zakończeniu tej prezentacji Dorota Potejko zaprosiła przedstawicieli KDO do prac nad przygotowaniem Planu Zrównoważonej Mobilności Miasta Poznania. Zaprezentowała również skład Miejskiej Społecznej Rady do spraw Osób Niepełnosprawnych, która będzie dbała o interesy osób z niepełnosprawnościami. W jej skład weszli m.in. Konrad Kołbik, Dorota Potejko, Katarzyna Glema i Mariusz Filewicz.

Ostatni referat wygłosił Marcin Halicki. Jego wystąpienie dotyczyło podstawowych założeń projektu „Szkolenia dla pracowników sektora transportu zbiorowego w zakresie potrzeb osób o szczególnych potrzebach, w tym osób z niepełnosprawnościami”. Zajęcia adresowane będą do 5 000 pracowników PKP zatrudnionych do obsługi dworców i kas biletowych oraz personelu pokładowego pociągów. W wyniku tych szkoleń ma wzrosnąć dostępność kolei dla osób z niepełnosprawnościami.

Spotkanie zakończyło się ustaleniem daty kolejnego posiedzenia KDO, które odbędzie się 5 grudnia o godzinie 10:00 w Sali Białej Urzędu Miasta Poznania przy Placu Kolegiackim 17.