Urząd Miasta Poznania zaprasza przedstawicieli NGO do wzięcia udziału w konsultacjach społecznych dotyczących Poznańskiego Programu Rozwoju Wolontariatu Miejskiego na lata 2024-2027, którego celem strategicznym jest wzmocnienie wolontariatu w stolicy Wielkopolski i jego dalszy rozwój.
Poznański Program Rozwoju Wolontariatu Miejskiego „POmocni wolontariat poznański” ma służyć koordynacji działań podejmowanych przez Urząd Miasta Poznania, instytucje miejskie, organizacje trzeciego sektora na rzecz osób nieodpłatnie pomagającym innym oraz organizatorów wolontariatu w Poznaniu. Program ten ma za zadanie określić kierunki polityki Urzędu Miasta Poznania dotyczące wolontariatu. Jego głównym zadaniem jest stworzenie warunków rozwoju dla wolontariatu oraz wszystkich podmiotów i jednostek zaangażowanych wolontariacko na rzecz Miasta Poznania i jego mieszkańców.
Program zawiera projekt działań w ramach obszarów wolontariatu:
- przedszkola,
- szkoły podstawowe i ponadpodstawowe,
- studenci,
- seniorzy,
- wolontariat pracowniczy,
- Urząd Miasta Poznania i miejskie jednostki,
- organizatorzy wolontariatu,
- koordynatorzy wolontariatu w organizacjach pozarządowych,
- wolontariusze,
- sytuacje kryzysowe,
- promocja i komunikacja.
Głównym założeniem Poznańskiego Programu Rozwoju Wolontariatu Miejskiego jest powołanie do życia systemowych rozwiązań, które w sposób kompleksowy, spójny i długofalowy zapewnią podstawy do rozwoju wolontariatu na rzecz Miasta Poznania i jego mieszkańców.
Omawiane konsultacje społeczne dotyczą uchwały Rady Miasta Poznania w sprawie przyjęcia „Poznańskiego Programu Rozwoju Wolontariatu Miejskiego na lata 2024-2027 roku”. W konsultacjach tych mogą wziąć udział:
- przedstawiciele organizacji pozarządowych,
- członkowie Poznańskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego,
- organizacje społeczne uczestniczące w obradach Komisji Dialogu Obywatelskiego
- i podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, działające na rzecz Miasta Poznania i jego mieszkańców.
Ogłoszenie o konsultacjach, projekt uchwały Rady Miasta Poznania oraz projekt Programu znajdują się na stronie na podstawie której opracowałem informację. Link znajduje się tutaj. Na wspomnianej stronie zawarto również informacje o tym, w jaki sposób osoby uprawnione mogą wziąć czynny udział w konsultacjach.