Przejdź do treści

Istotne kwestie podczas majowego KDO

Rysunek, ludzik wchodzi po schodach na końcu których znajduje się duża świecąca żarówka

W dniu 6 maja 2021 r. odbyło się posiedzenie Komisji Dialogu Obywatelskiego przy Pełnomocniku Prezydenta Miasta Poznania do Spraw Osób z Niepełnosprawnościami.

Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji Izabeli Opęchowskiej z firmy MDDP SA Akademia Biznesu na temat wypracowania i pilotażowego wdrożenia modelu kompleksowej rehabilitacji, której celem jest umożliwienie osobom z niepełnosprawnościami podjęcie zatrudnienia lub powrót na wolny rynek pracy. Jest to bardzo ciekawy program mający na celu aktywizację zawodową osób, które z różnych względów nie pracowały lub utraciły zdolność do wykonywania dotychczasowego zawodu. Do projektu przyjmowane są zatem nie tylko osoby mające orzeczenie o niepełnosprawności. Liderem programu jest Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Realizują go Krajowa Izba Gospodarcza wraz z warszawską firmą MDDP SA Akademia Biznesu. Projekt umożliwia zdobycie nowego zawodu oraz rehabilitację prowadzoną w ramach trzech modułów: medycznego, psychospołecznego oraz zawodowego. Turnusy rehabilitacyjne o długości od 4 do 12 miesięcy odbywają się w Ośrodkach Kompleksowej Rehabilitacji w Grębiszewie i Nałęczowie. W ich trakcie każdy beneficjent projektu nie tylko poddawany jest rehabilitacji – jest on również uczony nowego zawodu, który zgodny jest z jego preferencjami. Uczestnicy również w ramach modułu psychospołecznego biorą udział w spotkaniach z psychologiem. Budżet projektu wynosi 80 milionów złotych. Potrwa on do czerwca 2023 r. Więcej informacji można uzyskać pisząc wiadomość e-mail na adres projektork@akademiamddp.pl oraz dzwoniąc pod numer 887287133. Strona projektu: https://rehabilitacjawork.pl/rekrutacja/.

Następnie Zuzanna Kwiatkowska z Oddziału Koordynacji Współpracy Urzędu Miasta Poznania z NGO omówiła Wieloletni Program Współpracy Miasta Poznania z Organizacjami Pozarządowymi na lata 2021-2025. Jest to rodzaj dokumentu, który pierwszy raz uchwalono w Poznaniu w 2017 r. Jego zapisy są nadrzędne w stosunku do Rocznych Programów Współpracy Miasta Poznania z Organizacjami Pozarządowymi. Regulacje zawarte w Wieloletnich Programach regulują między innymi kwestie organizacji konkursów wieloletnich i tych, które organizowane są cyklicznie co roku. Prezentacja Zuzanny Kwiatkowskiej zbiegła się w czasie z konsultacjami Wieloletniego Programu Współpracy Miasta Poznania z Organizacjami Pozarządowymi na lata 2021-2025, które potrwają do poniedziałku 10 maja 2021 r. Ogłoszenie o konsultacjach można znaleźć tutaj.

Ostatnim punktem obrad było podjęcie stanowiska w sprawie remontu płyty Starego Rynku w Poznaniu w kontekście dostępności dla osób z niepełnosprawnościami. Kilka dni temu grono archeologów, historyków sztuki, przedstawicieli świata kultury i różnego rodzaju Fundacji związanych z szeroko pojętą kulturą wystosowało do Prezydenta Miasta Poznania kuriozalną petycję, o to by płyta Starego Rynku po remoncie miała taki sam wygląd jak teraz. Gdyby Prezydent Miasta Poznania przychylił się do tego apelu płyta Starego Rynku pozostałaby niedostępna dla osób o ograniczonej sprawności. Dlatego też członkowie KDO podjęli stanowisko w tej sprawie, w którym domagają się by remont uczynił Stary Rynek miejscem dostępnym dla osób niepełnosprawnych i został zrealizowany zgodnie z założeniami, to znaczy by kostka brukowa została zeszlifowana a przestrzenie między nią po jej ułożeniu wypełnione substancjami żywicznymi, by wyłożono na części powierzchni Starego Rynku duże płyty i zainstalowano system TO TU Pointów.

Spotkanie zakończyło się ustaleniem terminu następnego posiedzenia KDO, które odbędzie się 10 czerwca.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.

Logo Narodowego Instytutu Wolności

Dodaj komentarz