W ubiegły piątek na kanale Miasta na portalu YouTube, można było oglądać finał piątej edycji konkursu Inicjatory 2019.
Kapituła konkursowa wyłoniła cztery najlepsze inicjatywy, realizowane na rzecz Poznania i lokalnej społeczności. Swoją nagrodę – Inicjatora Mieszkańców im. Andrzeja Białasa – przyznali także sami poznaniacy.
W tym roku Inicjatorem Roku zostało Polskie Towarzystwo Opieki Paliatywnej Oddział w Poznaniu za projekt „Senior maluszka tuli. To innowacyjne przedsięwzięcie, które powstało, by pomóc zarówno rodzicom, jak i pracownikom szpitala w opiece nad noworodkami. Sposobem na rozwiązanie trudnej sytuacji jest pomoc starszych poznaniaków. Seniorzy, którzy ukończyli 60 lat, spędzają czas z dziećmi, opiekują się nimi i tulą je – oczywiście za zgodą rodziców i personelu szpitalnego.
Towarzystwo zwyciężyło także w kategorii Inicjator Nowatorski.
W kategorii Inicjator Wspierający laureatem została nieformalna grupa wolontariuszy reprezentowana przez Centrum Inicjatyw Lokalnych SOŁACZ. Nagroda została przyznana za inicjatywę społeczną „Pomoc dla Baraków”.
W kategorii Inicjator Aktywizujący zwyciężyło Stowarzyszenie Młodych Animatorów Kultury za projekt „Fyrtel Główna”. W ramach projektu realizowane były inicjatywy oddolne, w tym Biblioteka Sąsiedzka, Pchli Targ, wernisaż, akcja sprzątania rzeki, wspólne szycie maseczek, powołanie Młodzieżowej Rady Osiedla, parada, Dzień Sąsiada, ogród społeczny, Gra Miejska, Archiwum Społeczne, warsztaty, koncerty czy spektakle.
Inicjatora Mieszkańców im. Andrzeja Białasa poznaniacy przyznali Fundacja Laboratorium Marzeń za „Akademię Piłkarską Pełnosprytni”. To pierwsza w Wielkopolsce szkółka dedykowana dzieciom z niepełnosprawnościami, w ramach której w bezpłatnych zajęciach uczestnicy 30 dzieci.
Kapituła przyznała również liczne wyróżnienia we wszystkich kategoriach. Trafiły one do: Fundacji Wspierania Kreatywnej Edukacji, Rozwoju i Rewitalizacji „KREAKTYWATOR” za projekt „Wspólnie możemy więcej” oraz za „Lato na Madalinie”; Stowarzyszenia PETRA senior za prowadzenie senioralnego Domu Krótkiego Pobytu PETRA; Fundacji Świadoma Rodzina za projekt ” (Nie)pełnosprawni jakże fajni!”; Koalicji ZaZieleń Poznań za akcję „Ostatni Rok Parku Kasprowicza”; Stowarzyszenia Zielona Grupa za projekt „Spacerownik”; Grupy Popularyzatorzy Poznania, Stowarzyszenia Promocji Ekorozwoju i Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki za projekt „Miododajne Miasta”; Fundacji Firmy Rodzinne za projekt „Early Warning Europe – pomoc dla przedsiębiorstw w kłopotach”; Anny Jankowskiej za koncerty i warsztaty dla pacjentów Wielkopolskiego Centrum Onkologicznego w Poznaniu; Fundacji Laboratorium Marzeń za „Akademię Piłkarską Pełnosprytni”; Stowarzyszenia Zupa na Głównym, piekarni Czarny chleb, Agencji Reklamowej 108 PR za projekt „Żądamy chleba”; Stowarzyszenia Zupa na Głównym za projekt „Zupa na Głównym”; Fundacji ORCHidea za projekt „OWRS – wsparcie w chorobie”.
Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy i czekamy na kolejne, ciekawe inicjatywy.
Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030.