Wczoraj, w czwartek, 4 lutego 2021 r. odbyło się posiedzenie kolejne Komisji Dialogu Obywatelskiego przy Pełnomocniku Prezydenta Miasta Poznania do spraw Osób z Niepełnosprawnościami.
Ze względu na panującą pandemię odbyło się ono w formule online. Spotkanie prowadziła Pani Dorota Potejko, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania do spraw Osób z Niepełnosprawnościami, która przeczytała protokół z obrad KDO z dnia 7 stycznia 2021 r. Został on przyjęty przez aklamację.
Następnie Pani Pełnomocnik poinformowała o wynikach weryfikacji listy członków Komisji. W jej wyniku okazało się, że do KDO należą trzydzieści trzy organizacje pozarządowe.
Następnie ogłoszono wyniki głosowania online nad przedłużeniem kadencji Prezydium KDO na rok 2021. Na trzydzieści trzy organizacje trzeciego sektora należące do Komisji głos oddało dwadzieścia pięć. Dwadzieścia cztery organizacje zagłosowały za przedłużeniem kadencji prezydium, jedna zaś wstrzymała się od głosu.
Następnie Pani Dorota Potejko przedstawiła członkom KDO zagadnienie dotyczące transportu na szczepienia przeciwko COVID-19. W Poznaniu transport ten realizuje jedna z organizacji pozarządowych. Dowóz na szczepienie można zamówić za pośrednictwem Biura Poznań Kontakt. Usługi związane z transportem mogą zamówić seniorzy i osoby z niepełnosprawnościami, które na orzeczeniach mają oznaczenia R i N z wyłączeniem osób leżących, które będą szczepione w domu przez mobilne punkty szczepień.
Kolejny punkt obrad stanowiło wystąpienie Józefa Sołeckiego z Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych na temat Zarządzenia Prezydenta Miasta Poznania w sprawie dostosowywania imprez oraz konferencji do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Prelegent omówił zapisy dotyczące minimum i optimum dostępności podczas imprez masowych zawarte w tym dokumencie oraz paragrafy dokumentu dotyczące zapewniania dostępności w trakcie konferencji. Wystąpienie dotyczyło również zmian, które powinny być wprowadzone w tym dokumencie. Zaproponowali je Pan Konrad Kołbik i Pan Marcin Halicki podczas posiedzenia Miejskiej Społecznej Rady do spraw Osób Niepełnosprawnych.
Członkowie KDO z aprobatą przyjęli większość proponowanych przez Panów Halickiego i Kołbika zmian. Dotyczyły one zapewnienia tłumacza Polskiego Języka Migowego, toalet dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych, specjalnych pomieszczeń dla osób z ASD, w których mogłyby się one wyciszyć, pętli indukcyjnych i napisów dla osób niesłyszących. Żywą dyskusję wywołała jedynie propozycja Pana Kołbika dotycząca zmiany zawartego w Zarządzeniu określenia „osób z widoczną niepełnosprawnością” na bardziej precyzyjne. Członkowie KDO doszli do wniosku, że w dokumencie powinno pojawić się sformułowanie „ osób posiadających legitymację lub orzeczenie świadczące o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym lub znacznym lub równoważny dokument”.
Następnie Agnieszka Maciejewska, Koordynatorka do spraw dostępności w Urzędzie Miasta Poznania omówiła bieżące zadania związane z realizacją ustawy o zapewnieniu dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami. Władze samorządowe i prowadzone przez nie instytucje powinny do 31 marca 2021 r. opublikować w swoich Biuletynach Informacji Publicznej raporty dotyczące dostępności architektonicznej, cyfrowej i informacyjno-komunikacyjnej. Jest to bardzo trudne zadanie ponieważ nie ustalono ściśle obowiązujących reguł i przepisy na bieżąco ulegają zmianom. Raporty te powinny ukazywać stan faktyczny. Następnie po ich publikacji samorządy będą miały cztery lata na zwiększenie dostępności w trzech wspomnianych obszarach.
W trakcie wolnych wniosków i głosów, którymi zakończyło się posiedzenie głos zabrały: Pani Halina Grzymisławska-Słowińska z Fundacji Tak dla Samodzielności, Pani Eunika Lech z Towarzystwa Osób Niesłyszących i Pani Lidia Sufinowicz ze Stowarzyszenia Amazonek. Fundacja Tak dla Samodzielności prowadzi mieszkania chronione dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Część z osób zakwalifikowanych do udziału w treningu mieszkaniowym ze względu na pandemię koronawirusa rezygnuje z niego. Stąd wziął się postulat zgłoszony przez Fundację by zaszczepić trenerów prowadzących treningi i kadrę pracującą w Warsztatach Terapii Zajęciowej i Środowiskowych Domach Samopomocy. W tej kwestii powstanie prawdopodobnie list otwarty do Pełnomocnika Rządu do spraw Osób z Niepełnosprawnościami lub Ministra Zdrowia.
Pani Eunika Lech przetłumaczyła na Polski Język Migowy pytania zadawane pacjentom przed szczepieniem na koronawirusa i opublikowała wideo z przekładem w internecie. Zwróciła się do członków KDO z prośbą o jego rozpowszechnienie. Link do nagrania znajduje się tutaj.
Pani Lidia Sufinowicz poinformowała członków KDO o akcji Stowarzyszenia Amazonek. Dzięki niej osoby świeżo ze zdiagnozowanym rakiem piersi mogą mimo pandemii skorzystać z porad wolontariuszek, które już to przeżyły. Porady te będą udzielane telefonicznie lub za pomocą aplikacji Microsoft Teams.
Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.