W środę, dnia 21 lutego 2024 roku w godzinach od 10:00 do 12:00 odbędzie się spotkanie zatytułowane „Centralny rejestr beneficjentów rzeczywistych”.
Powstanie Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR) związane jest z dynamicznymi zmianami prawnymi, które dzieją się na naszych oczach. Ostatnia nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu zainicjowała tą innowacyjną zmiana w porządku prawnym. Nowe przepisy dla organizacji trzeciego sektora oznaczają nie tylko nowe obowiązki. W pewnym sensie te stosunkowo nowe regulacje prawne wyznaczają kierunek w stronę większej transparentności i bezpieczeństwa finansowego organizacji pozarządowych.
Rejestr tak naprawdę powstał by było wiadomo, kto naprawdę stoi za funkcjonowaniem różnego rodzaju organizacji społecznych i firm. Jego wprowadzenie jest ważne dla uczciwości, transparentności i bezpieczeństwa finansowego NGO-sów. Organizowane przez Stowarzyszenie Centrum PISOP spotkanie adresowane jest do przedstawicieli organizacji trzeciego sektora, którzy poszukują odpowiedzi na pytania: Czemu służy Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych? Co jego funkcjonowanie oznacza dla organizacji pozarządowych? Jakie informacje każda organizacja społeczna musi zgłosić i jak to zrobić? Co się stanie, jeśli trzeba będzie zmienić dane w związku ze zmianami funkcjonowania danej organizacji?
Odpowiedzi na powyższe pytania udzieli Pan Maciej Wypych, prawnik. Osoba prowadząca przeprowadzi uczestników przez te zagadnienia, objaśniając krok po kroku, co każda organizacja społeczna musi zrobić, aby wypełnić obowiązki dotyczące Rejestru. Przedstawiciele NGO dowiedzą się również kto musi zgłaszać beneficjentów rzeczywistych, jak ich identyfikować, jak rejestrować i aktualizować dane w Rejestrze.
Uwaga! Spotkanie odbędzie się na platformie ZOOM. Obowiązuje na nie rejestracja.
Link za pomocą, którego można zgłaszać chęć uczestnictwa w wydarzeniu znajduje się tutaj.
Wydarzenie odbędzie się w ramach projektu „CAMP – Centrum Aktywnych Mieszkańców w Poznaniu”. Przedsięwzięcie to jest realizowane z programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.