Biegacz z niepełnosprawnością 10 lat temu zamordował narzeczoną. Teraz może opuścić więzienie.
Oscar Pistorius przyszedł na świat 22 listopada 1987 roku w Johannesburgu. Urodził się z hemimelią strzałkową. To wada występująca raz na 50-135 tysięcy żywych urodzeń. Przyczyną wady, powodującej deformacje i znaczące różnice w długości kończyn jest brak kości strzałkowej lub jej części. U Oscara wada dotyczyła obu nóg. Gdy miał zaledwie 11 miesięcy, przeszedł ich amputację.
Oscar mimo znacznego stopnia niepełnosprawności od najmłodszych lat parał się sportem. Uprawiał rugby, tenis, piłkę wodną, boks oraz zapasy. Wśród osób o ograniczonej sprawności ma na koncie rekordy świata w biegach na dystansie 100, 200 i 400 metrów. Prawdziwym idolem stał się, gdy zaczął odnosić sukcesy w Igrzyskach Paraolimpijskich. Na paraolimpiadach w Atenach, Pekinie i Londynie zdobył łącznie sześć złotych medali oraz po jednym srebrnym i brązowym. 15 lipca 2007 roku wziął udział w mityngu IAAF jako pierwszy zawodnik o ograniczonej sprawności razem z pełnosprawnymi zawodnikami, natomiast pięć lat później został pierwszym w historii paraolimpijczykiem po amputacji kończyn, który uczestniczył w Igrzyskach Olimpijskich. Wziął wtedy udział w biegu na 400 metrów i sztafecie 4×400 metrów.
Wydawać by się mogło, że z sukcesami w życiu sportowym w parze idzie udane życie prywatne. Sportowiec spotykał się z modelką i gwiazdą programów typu reality show, Reevą Steenkamp. Para wyglądała na szczęśliwych. Niestety, Pistorius coraz częściej okazywał swojej ukochanej zazdrość. W nocy z 13 dna 14 lutego 2013 roku Reeva została zastrzelona. Sportowiec przyznał się, że to on pociągnął za spust, Utrzymywał jednak, że śmierć Steenkamp była nieszczęśliwym wypadkiem: Pistorius strzelił, broniąc się przed włamywaczem, który wtargnął do jego domu.
Pistorius został aresztowany i oskarżony o zamordowanie Reevy Steenkamp. Po wpłaceniu kaucji został zwolniony z aresztu i na proces mógł czekać w swoim domu. Rozpoczęło się śledztwo, w trakcie którego ujawniła się druga twarz biegacza. Znajomi Pistoriusa zeznawali, że mężczyzna pogrążał się w nałogu alkoholowym. Po wypiciu potrafił wsiąść za kierownicę. Zdarzało się również, że dzwonił do kogoś grożąc mu, że go pobije lub wręcz zabije. Ponadto prokuratura ustaliła, iż w walentynowy wieczór między Pistoriusem a modelką miało dojść do ostrej kłótni. Nie wykluczono też zastosowania przemocy.
Pistorius przyznał się do zabójstwa i zapowiedział poddanie się karze. Proces sportowca rozpoczął się w Pretorii dwa tygodnie po jego zatrzymaniu. W październiku 2014 roku został skazany na pięć lat więzienia, z którego po roku wyszedł pod nadzorem poprawczym. 3 grudnia 2015 roku Najwyższy Sąd Apelacyjny Republiki Południowej Afryki uznał go winnym zabójstwa z premedytacją. W lipcu 2016 roku Oscar Pistorius otrzymał wyrok sześciu lat pozbawienia wolności. Prokurator odwołał się jednak od niego, uznając go za „szokująco łagodny”. W listopadzie 2017 roku biegacz ostatecznie skazany został na 13 lat więzienia.
W marcu bieżącego roku Pistorius ubiegał się o zwolnienie warunkowe, którego mu odmówiono. Południowoafrykańska rozgłośnia radiowa SABC poinformowała niedawno, iż Trybunał Konstytucyjny Republiki Południowej Afryki uznał, że odmowa była niesłuszna.
Specjalna komisja, która się wówczas zebrała, uznała, iż sportowiec siedział w więzieniu za krótko, by wystąpić z tego rodzaju prośbą. Teraz sąd zrewidował wydaną kilka miesięcy temu decyzję, na mocy której wniosek Pistoriusa o przedterminowe zwolnienie został odrzucony. Uznano, że nastąpiła pomyłka w obliczeniach. Służba więzienna Republiki Południowej Afryki zapowiedziała wzięcie pod lupę decyzji sądu i podjęcie odpowiednich działań.
Opracowano na podstawie: Zwrot akcji ws. niepełnosprawnego sportowca Oscara Pistoriusa – RMF 24
Zbrodnia olimpijczyka. Sprawa Oscara Pistoriusa | #104 KRYMINATORIUM | Kryminatorium