Przejdź do treści

Szkolnych wspomnień czar

Plakat wystawy „Kanon lektur nieczytanych”, na czarnym tle biała czaszka oparta na żółtej dłoni. Lewe oko przekreślone znakiem „x”

Prawie jesteśmy już na półmetku wakacji, a niektórzy dopiero zaczynają urlop i trudno myśleć o szkole czy ją wspominać, a jednak…

 

Poznańska Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19, Galeria Atanazego, wejście od Al. Marcinkowskiego 23 zaprasza na wystawę „Kanon lektur nieczytanych”.

W przygotowaniu ekspozycji, której celem jest pokazanie najbardziej nielubianych lektur szkolnych i być może zmiana naszego podejście do nich pomogli uczniowie poznańskich szkół.

Wystawa stara się przekonać odwiedzających, że skoro nie przepadamy za jakimś bohaterem lub autorem nie znaczy to, że nie możemy uczynić go bohaterem mema albo wpisu w mediach społecznościowych.

Organizatorzy mają nadzieję, że odwiedzający spojrzą życzliwszym okiem na autorów, których biografie kryją wiele tajemnic i docenią lektury, oswojone kreatywnym podejściem młodych czytelników. Zapewniają, że na wystawie znajdziemy odpowiedzi na takie pytania jak: Czy „Lalka” mogłaby stać się przebojem Netflixa? Co pisałyby portale plotkarskie po weselu Rydla, gdyby istniały w 1900 roku? Jak wyglądałby profil Wertera w aplikacji randkowej? Dlaczego Sienkiewicz telegrafował, że nie wie, gdzie jest Kmicic? Jaki wpływ na odbiór zachowania Judyma mogła mieć cenzura? Czy przepisany prozą „Pan Tadeusz” robi wrażenie? Czy bohaterowie „Chłopów” stosowali hygge w praktyce?

Wystawa czynna jest do 15 września.